Results, 61st International Rowing Challenge Villach, Villach - Ossiachersee, 11.09.2022



Last Update: 11.09.2022 17:21:46
Event: 1; Schüler EinerSCHM1X1000m

300 - 7:00 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 27 Ruderclub WELS Crew 3 Sebastian Stadlbauer (2008) 4:52:49
2 28 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Sebastian Barta (2009) 5:09:63
3 25 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Theo Hochreiter (2009) 5:29:72
4 26 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Simon Campbell (2009) 5:31:76
5 29 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 3 Luke van der Klooster (2009) 6:01:99
----------
Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Julian Beck (2008) Abgemeldet
Zum Anfang Home

301 - 7:05 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 21 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Laurin Pressinger (2008) 4:50:11
2 23 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Damiano Lukan (2008) 4:51:61
3 18 Ulmer RC Donau Crew 3 Paul Henßler (2008) 4:53:51
4 20 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Matija Peroša (2009) 4:55:06
5 24 Ruderclub WELS Crew 2 Jakob Oberndorfer (2008) 5:04:17
6 17 Veslaški klub Bled Crew 2 Metod Piber (2009) 5:11:15
7 19 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Tim Brandstetter (2008) 5:15:12
8 22 Ulmer RC Donau Crew 4 Raphael Müller (2008) 7:24:84
Zum Anfang Home

302 - 7:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 13 Ruderclub WELS Crew 1 Jonas Lemmerer (2008) 4:23:04
2 12 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Jaša Nedog Nipic (2008) 4:29:61
3 15 Ulmer RC Donau Crew 1 Anton Frohwein (2008) 4:34:03
4 11 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Federico Spinacè (2009) 4:35:18
5 14 Ruderverein SEEWALCHEN Lukas Schönhuber (2009) 4:47:91
6 9 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Luca Toni Herrmann (2008) 4:50:47
7 16 Veslaški klub Bled Crew 1 Tevž Pirih (2009) 4:54:09
----------
Ruderverein WIKING LINZ Ben Eckschlager (2008) DNS
Zum Anfang Home

303 - 7:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 5 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Moritz Zenhäusern (2008) 4:13:93
2 2 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Andreas Bertagnoli (2008) 4:15:31
3 3 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Max Stöcklmair (2008) 4:16:15
4 4 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Paul Oberbauer (2008) 4:16:33
5 6 Salzburger Ruderklub MÖVE Nikolas Roidmayer (2008) 4:25:15
6 1 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Elias Krauthause (2008) 4:30:36
7 7 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Tomaž Turk (2008) 4:34:22
8 8 Ulmer RC Donau Crew 2 Valentin Schnarrenberger (2008) 4:40:74
Zum Anfang Home

Event: 2; Schülerinnen DoppelzweierSCHW2X1000m

304 - 7:20 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 19 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Špela Rajšp (2009), Eva Golob (2009) 4:42:69
2 22 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 2 Maxima Sophie Mlinar (2008), Lisa Schalk (2009) 4:57:14
3 21 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Barbara Lemanska (2009), Carolina Winter (2010) 5:27:03
4 20 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Emilia Hoole (2009), Sophie Gerhold (2008) 5:39:23
Zum Anfang Home

305 - 7:25 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 17 Bohemians Prague Crew 2 Gabriela Hlavnicková (2008), Karolína Hanzlová (2008) 4:42:04
2 13 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Emma Mordax (2009), Leonie Janauschek (2008) 4:43:00
3 15 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 1 Elena Schalk (2009), Cornelia Ranninger (2008) 4:45:89
4 18 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Rosalie Steiner (2008), Eva Pühringer (2008) 4:50:16
5 14 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 3 Ela Horvat (2008), Nuša Hodžic Kokol (2009) 4:54:84
6 16 Zschornewitzer RC Xenia Hemmerling (2009), Joleen Beenen (2009) 4:59:67
Zum Anfang Home

306 - 7:30 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 9 Linzer Ruderverein ISTER Linda Merwald (2008), Sophie Milton (2008) 4:29:01
2 11 Rowing Club Zagreb Dita Mijat (2008), Franka Boc (2008) 4:30:53
3 10 Ruderclub WELS Alena Lux (2009), Zora Phelina Klaczak (2009) 4:33:31
4 12 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Emma Witz (2008), Lisa Florek (2008) 4:33:66
5 7 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Madeleine Riederer (2008), Elena Kinsky (2008) 4:34:63
6 8 Veslaški klub Bled Crew 1 Anamarija Mohoric (2009), Tara Kos (2008) 4:36:54
Zum Anfang Home

307 - 7:35 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Anjana Ribic (2008), Ema Kšela (2008) 4:23:40
2 2 Veslaški klub Bled Crew 2 Pia Erman (2008), Tia Erman (2008) 4:26:46
3 5 Bohemians Prague Crew 1 Stella Albrechtová (2009), Katerina Sedlácková (2009) 4:30:95
4 6 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Ella Valentina Nader (2009), Carolin Krause (2009) 4:32:16
5 3 Canottieri Trieste A.S.D. Cecilia Holloway (2008), Carolina Frigieri Zugna (2008) 4:38:18
6 1 Veslaški klub ARGO Izola Teja Vuk (2009), Lucija Jerman (2009) 4:44:19
Zum Anfang Home

Event: 3; Junioren-B-DoppelviererJMB4X1500m

308 - 7:40 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 9 Wiener Ruderklub Donau Kevin Zalewski (2007), Daniel Horak (2007), Leonardo Scheibner (2007), Niklas Haiden (2007) 5:26:28
2 8 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Bernhard Zelloth (2007), Linus Wilhelm Onitsch (2007), Lukas Mörtl (2007), Jonathan Klaritsch (2008) 5:30:54
3 10 Canottieri Trieste A.S.D. Livio De Luca (2007), Federico Reina (2007), Stefano Sciucca (2007), Walter Rosmann (2007) 5:30:91
4 7 Akademischer Ruderclub Würzburg Joel Bartella (2006), Henri Bauer (2006), Leo Loibl (2007), Finn Rodler (2006) 5:33:84
5 11 Veslacki klub Jadran Zadar Luka Barešic (2006), Luka Petkovic (2006), Teo Meštrovic (2007), Antonio Višic (2006) 5:46:62
Zum Anfang Home

309 - 7:45 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Johannes Wolter (2007), Felix Zeymer (2007), Alex Aderhold (2007), Eric Mengebier (2007) 5:10:60
2 5 Ulmer RC Donau Crew 1 Colin Gaugler (2006), Aaron Maier (2006), Jordan Böhm (2006), Florian Schnarrenberger (2006) 5:16:11
3 1 Veslaški klub ARGO Izola Tilen Petric (2006), Matia Bogdanovic (2007), Vasja Rakar (2006), Marcel Jagodnik (2006) 5:16:19
4 4 Bohemians Prague Filip Jirík (2006), Antonín Král (2007), Benjamin Hudec (2007), Ondrej Pešina (2006) 5:21:31
5 6 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Urban Ekart (2007), Jaša Dobaj (2007), Alen Mraz (2006), David Fesel (2006) 5:24:35
6 2 Ulmer RC Donau Crew 2 Tom Fuchs (2007), Jakob Krauter (2007), Mikel Mardaras Peters (2006), David Pfarr (2007) 5:25:47
Zum Anfang Home

Event: 4; Junioren-B-ZweierJMB21500m

310 - 7:50 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Ruderverein Villach von 1881 Anton Franz Pfurtscheller (2007), Christoph Spath-Glantschnig (2007) 5:38:48
2 4 Linzer Ruderverein ISTER Ruben Griesfelder (2006), Jonas Campbell (2006) 5:52:74
3 2 Offenbacher RG Undine 1876 Julius Klein (2007), Rufus Henning (2007) 6:03:31
4 5 Rowing Club Zagreb Lucijan Vukotic (2007), Vedran Herceg (2007) 6:15:33
5 1 Composite WEL/IST Balduin Reitzinger (2007) (WEL), Leo Labak (2006) (IST) 6:16:33
Zum Anfang Home

Event: 5; Juniorinnen-B-DoppelzweierJWB2X1500m

311 - 7:55 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 9 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Isabella Baumann (2007), Alina Paroubek (2006) 6:37:71
2 8 Ulmer RC Donau Crew 2 Emilia Maier (2007), Shayenne Czech (2006) 6:48:00
3 7 Wiener Ruderklub Donau Marlies Sacher (2007), Marie Riederer (2006) 6:49:52
4 10 Linzer Ruderverein ISTER Marlene Kühr (2007), Melina Mikschl (2007) 6:54:76
5 11 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 2 Nika Kovac (2006), Petra Babara (2006) 6:58:46
6 12 Ulmer RC Donau Crew 1 Clara Wilhelm (2007), Tirza Wilhelm (2007) 7:09:33
Zum Anfang Home

312 - 8:00 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Hana Indihar (2007), Lara Cas (2006) 6:03:53
2 4 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Anna Keller (2007), Luisa Herzig (2007) 6:05:90
3 2 Veslaški klub Bled Blažka Sedovšek (2008), Sara Sedovšek (2006) 6:07:30
4 5 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Maria Hauser (2007), Emma Eckschlager (2006) 6:11:29
5 1 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 1 Augustina Mihatov (2007), Viktorija Aleta (2007) 6:20:80
6 6 Ulmer RC Donau Crew 3 Sarah Erhardt (2006), Beartiz Schillinger (2007) 6:30:84
Zum Anfang Home

Event: 6; Masters-Männer-EinerMM1X1000m

313 - 8:10 Sonntag
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderverein WIKING SPITTAL, C Markus Schützelhofer (1977) 4:08:22
2 1 Ruderverein Villach von 1881, H Lytton Coomer (1950) 4:59:14
3 4 Ruderverein ALBATROS, H Christoph Neugebauer (1950) 5:17:14
----------
Ruder Club Isar 2020 e.V., E Frank Darscheid (1966) Excluded
Zum Anfang Home

Event: 9; LGW-Junioren-A-EinerLJMA1X2000m

314 - 8:15 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Ulmer RC Donau Crew 3 Philipp Strassner (2004) 8:33:64
2 5 Ulmer RC Donau Crew 1 Luis Kurz (2005) 9:10:82
Zum Anfang Home

315 - 8:20 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Ulmer RC Donau Crew 2 Manuel Mützel (2004) 7:55:02
2 4 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Paul Albrecht (2004) 8:01:41
3 2 Ruderverein Villach von 1881 Michal Haloda (2004) 8:10:65
4 7 Salzburger Ruderklub MÖVE Noah Roidmayer (2005) 8:14:72
5 1 Offenbacher RG Undine 1876 Lukas Riester (2005) 8:20:94
6 6 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Jacob Michalski (2004) 8:53:98
Zum Anfang Home

Event: 10; Juniorinnen-A-DoppelviererJWA4X2000m

316 - 8:25 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 1 Lodní Sporty Brno Veronika Levícková (2004), Magdalena Heroudková (2005), Veronika Burešová (2005), Eliška Hoplícková (2004) 7:28:93
2 2 Linzer Ruderverein ISTER Nina Müllner (2006), Paula-Maria Bauer (2005), Lilly Maria Hobelsberger (2005), Alexandra Handl (2005) 7:34:50
3 3 Ulmer RC Donau Greta Kovacs (2005), Carla Straßburger (2005), Anna Fischbach (2005), Monika Bundschuh (2005) 7:42:81
4 4 Composite ARCW/ARCM/MRV Annabell Eitelwein (2004) (ARCW), Lena Starke (2006) (ARCW), Julia Schwarzmann (2006) (ARCW), Elisabeth Tröger (2005) (MRV) 7:46:14
Zum Anfang Home

Event: 11; Männer-B-DoppelzweierMB2X2000m

317 - 8:30 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 1 Veslaški klub Bled Gabriel Potocnik (2004), Semen Krawchuk (2002) 7:38:60
2 2 Akademischer Ruderclub Würzburg Elias Schweickhardt (2000), Jakob Starke (2004) 8:16:60
Zum Anfang Home

Event: 13; LGW-Männer-EinerLM1X2000m

328 - 8:35 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 5 Veslaški klub Bled Crew 2 Lukas Sawicki (1986) 7:40:85
2 6 Veslaški klub Bled Crew 1 Jure Hojkar (2003) 7:50:20
3 3 Ruderverein SEEWALCHEN Mathias Mair (2003) 7:51:78
4 4 Offenbacher RG Undine 1876 Leo Skoberne (2000) 7:54:82
5 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Leon Lindorfer (2003) 7:57:39
6 1 Bohemians Prague TomᚠMasarík (2001) 8:03:02
Zum Anfang Home

Event: 14; Junioren-A-DoppelzweierJMA2X2000m

319 - 8:40 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 14 Ruderverein WIKING LINZ Jakob Krause (2005), Jakob Marchewa (2004) 7:39:49
2 13 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Erik Stobbelaar (2005), Filippo Wolfelsperger (2005) 7:43:24
Zum Anfang Home

320 - 8:45 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Nicolas Zwanziger (2005), Cillian Zwanziger (2005) 7:18:78
2 11 Wassersportverein OTTENSHEIM Marlon Kasterka (2007), Moritz Schöppl (2005) 7:19:22
3 10 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Leo Hedl (2005), Liam Stuart Edmonson (2005) 7:28:82
4 7 Waginger Ruderverein Tim Katzbichler (2005)*, Louis Wolf (2005) 7:36:93
5 8 Ruderverein ALBATROS Crew 2 Leo Oswald (2004), Peter Litzllachner (2005) 7:39:86
6 12 Akademischer Ruderclub Würzburg Joel Bartella (2006), Finn Rodler (2006) 8:28:18
Zum Anfang Home

321 - 8:50 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Arne Završnik (2005), Miha Lobnik (2005) 7:03:40
2 4 Veslaški klub Bled Nikola Halleger (2006), Aljaž Kunstelj (2005) 7:04:41
3 2 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Uli Oswald (2004), Nikolaus Strauss (2005) 7:06:98
4 5 Composite RVNBG/RRV Mads Schmied (2007) (RVNBG), Luis Edenhofer (2006) (RRV) 7:07:70
5 6 Veslaški klub ARGO Izola Jernej Vuk (2005), Matej Markuža (2004) 7:11:35
6 1 Wiener Ruderklub Donau Elia Svatek (2005), Maximilian Krailler (2005) 7:39:02
Zum Anfang Home

Event: 15; Junioren-A-ZweierJMA22000m

322 - 8:55 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Akademischer Ruderclub Würzburg David Loibl (2005), Leo Elias (2005) 8:00:95
2 7 Bohemians Prague Ladislav Svec (2004), Adam Princ (2004) 8:08:53
Zum Anfang Home

323 - 9:00 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Offenbacher RG Undine 1876 Linus Klein (2005), Jasper Schulz (2005) 7:16:83
2 3 Ruderverein Villach von 1881 Stefan Gigacher (2004), Bernd Pfurtscheller (2005) 7:28:05
3 4 Veslacki klub Jadran Zadar Ivan Mustac (2004), Petar Miloš (2004) 7:34:47
4 5 Ulmer RC Donau Benjamin Pfarr (2004), Maximilian Maier (2005) 7:44:75
5 1 Wassersportverein OTTENSHEIM Justus Gschaider (2005), Paul Streibl (2005) 7:46:78
Zum Anfang Home

Event: 16; LGW-Juniorinnen-A-EinerLJW1X2000m

324 - 9:05 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 1 Sara Žuvanic (2004) 8:51:00
2 1 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 2 Mara Bencun (2005) 9:06:45
3 3 Ruderclub Vilshofen an der Donau Mariella Schätz (2004) 9:12:84
Zum Anfang Home

Event: 17; Frauen-A-DoppelzweierW2X2000m

325 - 9:10 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Wassersportverein OTTENSHEIM Hannah Keplinger (2003), Laura Swoboda (2003) 7:49:44
2 2 Composite CTI/PUL Martina Giraldi (1990) (PUL), Lisanna Bartolovich (1992) (CTI) 7:50:39
3 1 Rowing Club Zagreb Enola Kharboutly (2004), Petra Mikic (2003) 8:13:46
Zum Anfang Home

Event: 18; Schüler-B-Einer JG>=2010SCHMBX500m

326 - 9:35 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 9 Ulmer RC Donau Crew 2 Moritz Henßler (2010) 2:25:57
2 11 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Marc Felser (2010) 2:29:47
3 10 Bamberger Rudergesellschaft von 1884 e.V. Morné Venten (2010) 2:30:26
4 12 Wiener-Ruder-Club PIRAT Maximilian Peutz (2011) 2:49:99
Zum Anfang Home

327 - 9:40 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Ruderclub WELS Crew 3 Sebastian Mario Gruber (2010) 2:09:24
2 5 Ruderclub WELS Crew 2 Paul Niemetz (2010) 2:12:26
3 6 Wiener Ruderklub Donau Christian Zenhäusern (2010) 2:14:10
4 7 Ruderclub WELS Crew 1 Emil Reitzinger (2010) 2:17:68
5 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Vid Kante (2010) 2:17:94
6 8 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Florian Mörtl (2010) 2:19:36
7 2 Linzer Ruderverein ISTER Finnian Campbell (2011) 2:24:94
8 1 Ulmer RC Donau Crew 1 Moritz Maier (2010) 2:27:08
Zum Anfang Home

Event: 19; Schülerinnen-B-Einer JG>=2010SCHWB1X500m

329 - 9:50 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Natascha Holysz (2010) 2:22:47
2 3 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Lieselotte Loidl (2010) 2:25:21
3 1 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Olivia Gigacher (2010) 2:34:03
Zum Anfang Home

Event: 20; Masters-Männer-DoppelzweierMM2X1000m

330 - 9:55 Sonntag
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderverein WIKING SPITTAL, C Gerald Olsacher (1978), Markus Schützelhofer (1977) 3:32:07
2 3 Circ. Canottieri Saturnia Trieste Crew 2, C Pierpaolo Signorelli (1966), Diego Lersettig (1981)* 3:41:63
3 1 Composite SAT/x, C nur SO Antonio Zonta (1977) (x), Riccardo Zandomeni (1977) (SAT) 3:42:25
4 4 Wiener Ruder Club DONAUBUND, F Andreas Kral (1961), Norbert Sollinger (1961) 3:57:23
5 4 Ruder Club Isar 2020 e.V., D Martin Schätz (1970), Frank Darscheid (1966) 4:03:24
6 5 Circ. Canottieri Saturnia Trieste Crew 1, G Hans Pleschiutschnig (1953), Fabio Dalla Mora (1956) 4:27:98
Zum Anfang Home

Event: 21; Schüler-DoppelzweierSCHM2X1000m

331 - 10:00 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 20 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Jakob Kretzschmar (2009), Samuel Hauck (2009) 4:07:53
2 21 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Wiro Grill (2009), Lennard Gunzer (2009) 4:11:05
3 19 Wiener Ruderklub Donau Crew 4 Moritz Holmes (2009), Florian Hafergut (2009) 4:11:90
4 22 Veslaški klub Bled Metod Piber (2009), Tevž Pirih (2009) 4:13:40
5 23 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Urban Petek (2009), Vito Dobaj (2009) 4:24:68
6 18 Linzer Ruderverein ISTER Nikolas Hofbauer (2009), Simon Campbell (2009) 4:32:49
7 17 Ulmer RC Donau Crew 3 Benni Strassner (2008), Hannes Dietrich (2009) 4:49:15
Zum Anfang Home

332 - 10:05 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 10 Rowing Club Zagreb Crew 1 Tin Matešin (2008), Vito Vidic (2008) 3:51:12
2 12 Zschornewitzer RC Crew 1 Franz Hünsche (2009), Henri Zimmermann (2006) 3:52:80
3 13 Zschornewitzer RC Crew 2 Florian Dockhorn (2008), Jonas Gräfe (2008) 3:55:23
4 11 Bohemians Prague Crew 2 Kryštof Klein (2008), Antonín Kleibl (2008) 3:57:64
5 14 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Rok Valencic (2009), David Rakar (2009) 4:00:04
6 16 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 3 Jakob Dichtl (2009), Richard Thoma (2008) 4:00:50
7 15 Rowing Club Zagreb Crew 2 Bruno Maracic (2008), Maks Božicevic (2009) 4:02:12
8 9 Wiener Ruderklub Donau Crew 3 Ryan Yang (2008), Damian Florek (2008) 4:05:10
Zum Anfang Home

333 - 10:10 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Andreas Bertagnoli (2008), Moritz Zenhäusern (2008) 3:30:98
2 6 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Max Stöcklmair (2008), Paul Oberbauer (2008) 3:39:19
3 3 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Colin Bauer (2008), Alexander Rittenbacher (2008) 3:40:98
4 1 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Martin Mörtl (2008), Jonathan Klaritsch (2008) 3:45:38
5 5 Bohemians Prague Crew 1 Marek Beneš (2008), Josef Král (2008) 3:45:60
6 7 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Justus Kondziella (2008), Jonas Fischbach (2008) 3:51:10
7 2 Ulmer RC Donau Crew 1 Anton Frohwein (2008), Valentin Schnarrenberger (2008) 3:51:85
8 8 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Tomaž Turk (2008), Maj Božic (2008) 3:56:36
Zum Anfang Home

Event: 22; Schülerinnen-Doppelvierer o. Stf.SCHW4X1000m

334 - 10:15 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 8 Veslaški klub Bled Anamarija Mohoric (2009), Pia Erman (2008), Tara Kos (2008), Tia Erman (2008) 3:52:82
2 7 Wiener-Ruder-Club PIRAT Sophie Gerhold (2008), Anna Moringer (2009), Barbara Lemanska (2009), Carolina Winter (2010) 4:41:22
Zum Anfang Home

335 - 10:20 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Wiener Ruderklub Donau Elena Kinsky (2008) *, Lisa Florek (2008), Madeleine Riederer (2008), Esther Schöberl (2008) 3:43:15
2 5 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Charlotte Zeng (2008), Alexandra Stede (2008), Lea Schatz (2009), Hannah Krüger (2008) 3:44:80
3 6 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Špela Rajšp (2009), Eva Golob (2009), Anjana Ribic (2008), Ema Kšela (2008) 3:47:87
4 3 Ruderverein WIKING LINZ Rosalie Steiner (2008), Ella Valentina Nader (2009), Carolin Krause (2009), Eva Pühringer (2008) 3:48:72
5 2 Bohemians Prague Stella Albrechtová (2009), Katerina Sedlácková (2009), Gabriela Hlavnicková (2008), Karolína Hanzlová (2008) 3:58:50
6 1 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Maxima Sophie Mlinar (2008), Lisa Schalk (2009), Elena Schalk (2009), Cornelia Ranninger (2008) 3:59:92
Zum Anfang Home

Event: 23; Junioren-B-EinerJMB1X1500m

336 - 10:25 Finale G
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 32 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Luka Nedog Nipic (2006) 6:21:18
2 34 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Walter Rosmann (2007) 6:31:07
3 33 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 3 Alexander Ranninger (2006) 6:40:23
4 31 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 3 Andrea Chilà (2007) 6:44:13
----------
Offenbacher RG Undine 1876 Kevin Rachow (2007) DNS
Zum Anfang Home

337 - 10:30 Finale F
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 29 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 2 Adi Hadžic (2007) 6:16:02
2 27 Ulmer RC Donau Crew 5 Raffaele Di Vito (2006) 6:22:48
3 26 Ulmer RC Donau Crew 7 Friedrich Bürgers (2007) 6:22:93
4 30 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Konrad Heinrich (2006) 6:27:15
5 28 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Goran D'Agosto (2006) 6:30:05
Zum Anfang Home

338 - 10:35 Finale E
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 24 Veslaški klub Bled Crew 3 Gal Zorman (2006) 5:56:56
2 25 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 2 Alexander Ratz (2006) 6:11:62
3 23 Veslaški klub Bled Crew 1 Jaka Dolar (2007) 6:12:63
4 22 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Ben Michalski (2006) 6:13:49
5 21 Ulmer RC Donau Crew 1 Matteo Przybilla (2006) 6:32:59
Zum Anfang Home

339 - 10:40 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 19 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 1 Julian Burtscher (2006) 5:52:78
2 17 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Luka Valic (2007) 5:59:32
3 18 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Nikolaus Weihs (2007) 6:04:03
4 16 Akademischer Ruderclub Würzburg Johannes Vogt (2007) 6:07:26
5 20 Veslacki klub Jadran Zadar Crew 1 Toni Curkovic (2007) 6:08:57
Zum Anfang Home

340 - 10:45 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 14 Veslaški klub Bled Crew 4 Nikola Halleger (2006) 5:50:47
2 12 Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Nejc Kosmac (2007) 5:54:73
3 13 Ulmer RC Donau Crew 6 Jan Hrubey (2007) 6:01:18
4 15 Veslaški klub Bled Crew 2 Paskal Azman (2006) 6:03:65
5 11 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 1 Livio De Luca (2007) 6:09:45
Zum Anfang Home

341 - 10:50 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 7 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Adam Cech (2006) 5:40:19
2 8 Ulmer RC Donau Crew 3 Aaron Maier (2006) 5:43:42
3 9 Ulmer RC Donau Crew 4 Jordan Böhm (2006) 5:50:14
4 6 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Hippolyte Langlois (2006) 6:03:29
5 10 Rowing Club Zagreb Luka Petrušic (2006) 6:07:70
Zum Anfang Home

342 - 10:55 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 2 Veslársky klub Slnava Pieštany Jurga Viktor (2007) 5:30:12
2 3 Ruderverein WIKING LINZ Paul Schinnerl (2007) 5:32:17
3 4 Veslaški klub ARGO Izola Matia Bencic Lukac (2006) 5:42:72
4 1 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Max Cagal (2007) 5:52:43
5 5 Ulmer RC Donau Crew 2 Colin Gaugler (2006) 6:05:67
Zum Anfang Home

Event: 24; Juniorinnen-B-DoppelviererJWB4X1500m

343 - 11:00 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Ruderverein WIKING LINZ Alina Paroubek (2006), Maria Hauser (2007), Isabella Baumann (2007), Emma Eckschlager (2006) 5:18:50
2 4 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Charlotte Glaubke (2006), Lene Gossing (2006), Miriam Stiewe (2007), Nadja Eismann (2007) 5:27:75
3 2 Ulmer RC Donau Liz Sauter (2006), Beartiz Schillinger (2007), Emilia Maier (2007), Sarah Erhardt (2006) 5:33:57
4 5 Composite ARG/ALE/DBU Mona Gruber (2007) (DBU), Paulina Glantschnig (2007) (ALE), Franziska Stögerer (2007) (ARG), Charlotte Hauff (2006) (ARG) 5:35:80
5 1 Linzer Ruderverein ISTER Melina Mikschl (2007), Viola Sigmund (2007), Carolina Kiesl (2007), Marlene Kühr (2007) 5:49:77
6 6 Wiener Ruderklub Donau Anastasia Österreicher (2008), Emma Witz *, Marlies Sacher (2007), Marie Riederer (2006) 5:52:78
Zum Anfang Home

Event: 26; Männer-B-EinerMB1X2000m

344 - 11:05 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 7 Veslaški klub Bled Crew 3 Timotej Vujkovic (2002) 7:55:05
2 6 Linzer Ruderverein ISTER Tobias Stütz (2001) 8:15:10
Zum Anfang Home

345 - 11:10 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub Bled Crew 1 Isak Zvegelj (2000) 7:08:23
2 3 Veslaški klub Bled Crew 2 Semen Krawchuk (2002) 7:19:20
3 2 Ruderverein Villach von 1881 Michal Karlovsky (2001) 7:27:32
4 5 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Oskar Marinic (2002) 7:36:97
5 1 Akademischer Ruderclub Würzburg Jakob Starke (2004) 8:25:54
Zum Anfang Home

Event: 30; Juniorinnen-A-DoppelzweierJWA2X2000m

346 - 11:15 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 10 Lodní Sporty Brno Eliška Hoplícková (2004), Veronika Levícková (2004) 7:50:12
2 8 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Alexandra Handl (2005), Lilly Maria Hobelsberger (2005) 7:55:59
3 9 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Nina Müllner (2006), Paula-Maria Bauer (2005) 8:05:14
4 11 Akademischer Ruderclub Würzburg Julia Schwarzmann (2006), Lena Starke (2006) 8:13:81
5 12 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Helena Ruhwandl (2004), Jana Kamm (2006) 8:16:31
6 7 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Valerie Hauck (2006), Franziska Bonn (2005) 8:22:13
Zum Anfang Home

347 - 11:20 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub Bled Amber Cop (2005), Jana Dremelj (2004) 7:27:15
2 6 Ruderverein WIKING LINZ Katharina Nagler (2005), Greta Haider (2005) 7:31:93
3 5 Veslársky klub Slnava Pieštany Simona Weiszová (2006), Anna Kublová (2005) 7:36:50
4 3 Ruderverein Villach von 1881 Valentina Krug (2005), Selina Bugelnig (2005) 7:39:58
5 1 Wassersportverein OTTENSHEIM Theresa Berger (2005), Linda Weitmann (2005) 7:44:98
6 2 Ulmer RC Donau Greta Kovaces *, Monika Bundschuh (2005) 7:48:26
Zum Anfang Home

Event: 31; Masters-Männer-AchterMM8+1000m

348 - 11:30 Sonntag
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Rowing Club Zagreb, C Hrvoje Marijan Božicevic (1970), Igor Stancic (1969), Zoran Maracic (1970), Josip Cvjetkovic (1972), Lovro Cvitaš (1982), Nikola Cvitaš (1982), Krešimir Kuhar (1972), Josip Milic (1991)*, Enola Kharboutly (2004) 3:26:03
----------
Wiener Ruder Club DONAUBUND, E Michael Schlüter (HRV Böllberg Nelson)* (1965), Andreas Kral (1961), Erich Rieder (1960), Edwin Boyer (1968), Robert Prokopp (1968), Stefan Simon (1973), Peter Pasecky BV MBA (1961), Eugen Hrdlicka (1961), Lisa Florek (2008)* DNS
Zum Anfang Home

Event: 33; Junioren-A-EinerJMA1X2000m

349 - 11:35 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 14 Wiener Ruderklub Donau Maximilian Krailler (2005) 7:56:66
2 13 Veslaski klub Ljubljanica Mitja Trost (2005) 8:11:09
Zum Anfang Home

350 - 11:40 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 10 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Niko Safran (2004) 7:30:70
2 9 Ruderclub WELS Lorenz Xaver Reitzinger (2005) 7:32:12
3 8 Wiener-Ruder-Club PIRAT Adam Cech (2006) 7:43:97
4 11 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Jernej Vuk (2005) 7:48:86
5 7 Ruderverein ALBATROS Crew 2 Schmaranz Phillip (2004) 7:55:88
6 12 Veslacki klub Jadran Zadar Niko Škarpona (2005) 7:56:80
Zum Anfang Home

351 - 11:45 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Jakob Brglez (2004) 7:16:39
2 6 Veslaški klub Bled Crew 1 Gabriel Potocnik (2004) 7:20:16
3 5 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Nikolaus Strauss (2005) 7:22:48
4 4 Veslaški klub Bled Crew 2 Aljaž Kunstelj (2005) 7:23:41
5 2 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Matej Markuža (2004) 7:24:74
6 1 Waginger Ruderverein Louis Wolf (2005) 7:37:90
Zum Anfang Home

Event: 34; Junioren-A-ViererJMA42000m

352 - 11:50 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Composite OFF/VIL Stefan Gigacher (2004)*, Bernd Pfurtscheller (2005)*, Linus Klein (2005), Jasper Schulz (2005) 6:31:42
2 3 Bohemians Prague Ladislav Svec (2004), Adam Boldiš (2005), Hynek Lambl (2004), Matyas Rychnovsky (2004) 6:33:21
----------
Composite ARCW/RRK Moritz Weighart (2005) (RRK), Emil Weighart (2005) (RRK), Leo Elias (2005) (ARCW), David Loibl (2005) (ARCW) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 35; Schüler-Doppelvierer o. Stm.SCHM4X1000m

354 - 12:15 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 11 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Max Stöcklmair (2008), Paul Oberbauer (2008), Lennard Gunzer (2009), Wiro Grill (2009) 3:26:08
2 12 Veslaški klub ARGO Izola Tomi Gregorovic (2008), Gaber Cehovin (2008), Žiga Lovšin (2008), Niccolo Colic (2008) 3:26:36
3 13 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Moritz Holmes (2009), Felix Pruckner (2010), Florian Hafergut (2009), Christian Zenhäusern (2010) 3:47:89
4 9 Ulmer RC Donau Benni Strassner (2008), Paul Henßler (2008), Raphael Müller (2008), Hannes Dietrich (2009) 3:55:56
5 10 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Ferdinand Jacob (2012), Leopold Jacob (2010), Maximilian Peutz (2011), Luke van der Klooster (2009) 4:51:55
Zum Anfang Home

355 - 12:20 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 5 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Richard Schreiber (2008), Tim Schade (2008), Jan Kohlbach (2008), Niclas Leander Brell (2008) 3:13:50
2 6 Rowing Club Zagreb Mihael Barnjak (2008), Gabrijel Madunic (2008), Marin Jurica Joncic (2008), Juraj Barnjak (2008) 3:14:60
3 4 Veslacki klub Jadran Zadar Franko Božic (2008), Adrian Vidovic (2008), Frane Vulelija (2008), Lovre Kolega (2008) 3:15:16
4 7 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Ryan Yang (2008), Damian Florek (2008), Alexander Rittenbacher (2008), Colin Bauer (2008) 3:22:69
5 3 Ruderclub WELS Sebastian Stadlbauer (2008), Jakob Oberndorfer (2008), Jonas Lemmerer (2008), Emil Reitzinger (2010) 3:23:34
6 1 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Jonas Fischbach (2008), Elias Krauthause (2008), Julian Beck (2008), Justus Kondziella (2008) 3:26:81
7 2 Bohemians Prague Kryštof Klein (2008), Antonín Kleibl (2008), Marek Beneš (2008), Josef Král (2008) 3:29:09
8 8 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Jakob Dichtl (2009), Richard Thoma (2008), Samuel Hauck (2009), Jakob Kretzschmar (2009) 3:35:27
Zum Anfang Home

Event: 36; Schülerinnen-EinerSCHW1X1000m

356 - 12:25 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 19 Ruderclub WELS Crew 2 Zora Phelina Klaczak (2009) 4:20:15
2 18 Wiener Ruder Club DONAUBUND Klara Guggenberger (2009) 4:38:39
3 21 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Nuša Hodžic Kokol (2009) 4:42:40
4 17 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 2 Natascha Holysz (2010) 4:54:11
5 20 Wiener-Ruder-Club PIRAT Anna Moringer (2009) 5:23:99
Zum Anfang Home

357 - 12:30 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 14 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 1 Cecilia Holloway (2008) 4:18:97
2 13 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Carolina Frigieri Zugna (2008) 4:20:07
3 11 Ruderverein Villach von 1881 Tabea Bugelnig (2008) 4:21:24
4 16 Ruderclub WELS Crew 1 Alena Lux (2009) 4:23:22
5 15 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 1 Leonie Janauschek (2008) 4:26:54
6 12 Ulmer RC Donau Lilly Häußler (2008) 4:27:88
7 9 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Ela Horvat (2008) 4:50:27
----------
Linzer Ruderverein ISTER Linda Merwald (2008) DNS
Zum Anfang Home

358 - 12:35 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub Bled Blažka Sedovšek (2008) 3:56:79
2 6 Veslársky klub Slnava Pieštany Ema Vavrova (2008) 4:03:76
3 5 Veslacki klub Jadran Zadar Dora Turcinov (2008) 4:06:52
4 1 Wiener Ruderklub Donau Esther Schöberl (2008) 4:07:64
5 2 Ruderverein SEEWALCHEN Hannah Prehofer (2008) 4:13:29
6 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Lea Schatz (2009) 4:13:51
7 8 Ribnitzer Sportverein 1919 e.V Miley Stella Gallus (2009) 4:19:06
8 7 Ruderverein ALBATROS Marlene Mikosch (2008) 4:19:99
Zum Anfang Home

Event: 37; Juniorinnen-B-EinerJWB1X1500m

359 - 12:40 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Canottieri Trieste A.S.D. Alecsia-Ioana Malaet (2007) 6:48:48
2 22 Akademischer Ruderclub Würzburg Crew 2 Kim Haberer (2007) 6:56:82
3 19 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Carolina Kiesl (2007) 6:57:78
4 17 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Nina Glatzl (2007) 7:07:90
5 21 Akademischer Ruderclub Würzburg Crew 1 Lisa Schwarzmann (2007) 7:08:14
6 18 Ulmer RC Donau Crew 4 Tirza Wilhelm (2007) 7:18:07
Zum Anfang Home

360 - 12:45 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 12 Veslacki klub Jadran Zadar Viktorija Aleta (2007) 6:18:63
2 13 Veslaski klub Ljubljanica Nika Smalc (2007) 6:23:29
3 10 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 1 Sophia Bötscher (2006) 6:28:41
4 11 Veslaški klub Bled Crew 2 Una Radonic (2007) 6:35:56
5 14 Bamberger Rudergesellschaft von 1884 e.V. Svea Hofmann (2007) 6:48:33
6 15 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Viola Sigmund (2007) 6:49:31
7 9 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Valerie Hauck (2006) 6:56:77
8 16 Ulmer RC Donau Crew 3 Clara Wilhelm (2007) 7:05:81
Zum Anfang Home

361 - 12:50 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Oskar Marinic (2002)
Ruderverein Villach von 1881 Michal Karlovsky (2001)
Veslaški klub ARGO Izola Matija Kocjancic (1998)
Linzer Ruderverein ISTER Tobias Stütz (2001)
Veslaški klub Bled Isak Zvegelj (2000)
1 7 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Hannah Hellmund (2006) 6:04:67
2 5 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Lara Cas (2006) 6:07:69
3 6 Veslaški klub Bled Crew 1 Sara Sedovšek (2006) 6:13:02
4 4 Ruderverein SEEWALCHEN Emma Ryba (2006) 6:13:27
5 2 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Hana Indihar (2007) 6:23:01
6 8 Ulmer RC Donau Crew 1 Liz Sauter (2006) 6:24:89
7 3 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Paulina Glantschnig (2007) 6:26:46
8 1 Ruderverein Villach von 1881 Antonia Gigacher (2006) 6:33:46
Zum Anfang Home

Event: 38; Junioren-B-Vierer o. Stm.JMB41500m

362 - 12:55 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Veslacki klub Jadran Zadar Roko Skocic, Mateo Matesic, Bartol Cukovic, Luka Kraljic 4:54:81
2 3 Bohemians Prague Filip Jirík (2006), Benjamin Hudec (2007), Král Antonín (2007), Ondrej Pešina (2006) 4:56:55
3 2 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Jonathan Zeitz (2007), Vincent Kunst (2007), Tobias Hildemann (2006), Ben Baust (2006) 5:01:90
4 5 Composite RGM/MRV Victor Ioannou (2006) (RGM), Felix Rieder (2006) (RGM), Jacob Stähle (2006) (RGM), Konrad Heinrich (2006) (MRV) 5:02:81
5 1 Wiener Ruderklub Donau Kevin Zalewski (2007), Daniel Horak (2007), Leonardo Scheibner (2007), Niklas Haiden (2007) 5:12:12
6 6 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Martin Mörtl (2008), Linus Wilhelm Onitsch (2007), Lukas Mörtl (2007), Bernhard Zelloth (2007) 5:37:55
Zum Anfang Home

Event: 39; Juniorinnen-A-ZweierJWA22000m

363 - 13:00 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Composite RGM/RVNBG Sophie Egger (2006) (RGM), Mia Tetiwa (2007) (RVNBG) 7:38:09
2 4 Ruderverein WIKING LINZ Katharina Nagler (2005), Greta Haider (2005) 7:41:28
3 2 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Theresia Zinke (2006), Nina Ohl (2006) 7:45:65
4 5 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Paula-Maria Bauer (2005), Lilly Maria Hobelsberger (2005) 7:50:16
5 1 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Nina Müllner (2006), Alexandra Handl (2005) 8:12:89
6 6 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Charlotte Hauff (2006), Franziska Stögerer (2007) 8:16:00
Zum Anfang Home

Event: 40; Männer-EinerM1X2000m

364 - 13:05 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Veslaški klub Bled Isak Zvegelj (2000) 7:24:24
2 4 Ruderverein Villach von 1881 Michal Karlovsky (2001) 7:31:51
3 5 Veslaški klub ARGO Izola Matija Kocjancic (1998) 7:32:01
4 2 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Oskar Marinic (2002) 7:38:06
5 1 Linzer Ruderverein ISTER Tobias Stütz (2001) 8:49:85
Zum Anfang Home

Event: 41; LGW-Männer-DoppelzweierLM2X2000m

365 - 13:10 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 1 Composite SEE/OTT Leon Lindorfer (2003) (OTT), Mathias Mair (2003) (SEE) 6:52:04
2 2 Offenbacher RG Undine 1876 Leo Skoberne (2000), Tom Kiesel (2001) 7:01:57
Zum Anfang Home

Event: 42; Masters-Männer-DoppelviererMM4X1000m

366 - 13:20 Lauf
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Circ. Canottieri Saturnia Trieste, D Mauro Sarti (1959), Diego Iersettig (1981), Pierpaolo Signorelli (1966) *, Riccardo Zandomeni (1977) 3:27:67
2 1 Wiener Ruder Club DONAUBUND Crew 1, F Robert Prokopp (1968)*, Andreas Kral (1961), Erich Rieder (1960), Stefan Simon (1973)* 3:32:34
----------
Wiener Ruder Club DONAUBUND Crew 2, D Edwin Boyer (1968), Martin Krüger (1967), Robert Prokopp (1968), Stefan Simon (1973) DNS
Zum Anfang Home

Event: 43; Schüler/Schülerinnen-B-Doppelzweier JG>=2010SCHXB2X500m

367 - 13:30 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderclub WELS Paul Niemetz (2010), Sebastian Mario Gruber (2010) 1:57:29
2 3 Wiener Ruderklub Donau Felix Pruckner (2010), Christian Zenhäusern (2010) 2:03:67
3 1 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Alin Handanovic (2011), Urška Rajšp (2011) 2:09:44
4 4 Ruderverein Villach von 1881 Olivia Gigacher (2010), Lieselotte Loidl (2010) 2:11:45
5 5 Wiener-Ruder-Club PIRAT Leopold Jacob (2010), Ferdinand Jacob (2012) 2:27:39
Zum Anfang Home

Event: 44; Junioren-B-DoppelzweierJMB2X1500m

369 - 13:35 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Julian Burtscher (2006) *, Alexander Ratz (2006) 5:26:28
2 17 Composite WEL/IST Balduin Reitzinger (2007) (WEL), Leo Labak (2006) (IST) 5:27:91
3 19 Canottieri Trieste A.S.D. Federico Reina (2007), Stefano Sciucca (2007) 5:32:37
----------
Rowing Club Zagreb Noa Madar (2007), Adrian Babic Herceg (2007) Abgemeldet
Zum Anfang Home

370 - 13:40 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 13 Ruderverein Villach von 1881 Anton Franz Pfurtscheller (2007), Christoph Spath-Glantschnig (2007) 5:09:41
2 16 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Alen Mraz (2006), David Fesel (2006) 5:13:23
3 11 Ulmer RC Donau Crew 2 Tom Fuchs (2007), Jan Hrubey (2007) 5:22:23
4 14 Ulmer RC Donau Crew 4 David Pfarr (2007), Florian Schnarrenberger (2006) 5:22:46
5 12 Composite ARCW/MRV Nikolaus Weihs (2007) (MRV), Johannes Vogt (2007) (ARCW) 5:24:16
6 10 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Ben Michalski (2006), Victor Ioannou (2006) 5:24:56
7 15 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Jaša Dobaj (2007), Urban Ekart (2007) 5:36:89
8 9 Ulmer RC Donau Crew 3 Raffaele Di Vito (2006), Friedrich Bürgers (2007) 5:47:65
Zum Anfang Home

371 - 13:45 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 6 Offenbacher RG Undine 1876 Julius Klein (2007), Rufus Henning (2007) 5:00:25
2 5 Veslársky klub Slnava Pieštany Alex Klein (2007), Jurga Viktor (2007) 5:01:27
3 8 Linzer Ruderverein ISTER Ruben Griesfelder (2006), Jonas Campbell (2006) 5:02:74
4 3 Ulmer RC Donau Crew 1 Jakob Krauter (2007), Mikel Mardaras Peters (2006) 5:07:00
5 2 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Marcel Jagodnik (2006), Matia Bencic Lukac (2006) 5:08:62
6 7 Composite PIR/ARG Hippolyte Langlois (2006) (ARG), Max Cagal (2007) (PIR) 5:16:99
7 1 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Tilen Petric (2006), Matia Bogdanovic (2007) 5:21:00
8 4 Veslaški klub Bled Paskal Azman (2006), Gal Zorman (2006) 5:21:02
Zum Anfang Home

Event: 45; Juniorinnen-A-EinerJWA1X2000m

373 - 13:55 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 18 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Larissa Freimuth (2005) 8:28:56
2 16 Veslaški klub Bled Crew 2 Amber Cop (2005) 8:30:13
3 15 Salzburger Ruderklub MÖVE Emma Rainer (2005) 8:36:71
4 17 Veslársky klub Slnava Pieštany Crew 2 Simona Weiszová (2006) 8:39:81
5 13 Rudergesellschaft München 1972 e.V. Helena Ruhwandl (2004) 9:17:66
----------
Ulmer RC Donau Crew 1 Lisa Nagler (2005) DNS
Zum Anfang Home

374 - 14:00 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 11 Veslársky klub Slnava Pieštany Crew 1 Anna Kublová (2005) 8:20:18
2 12 Veslacki klub Jadran Zadar Sara Žuvanic (2004) 8:23:03
3 10 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Elisabeth Tröger (2005) 8:26:14
4 9 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Magdalena Zelloth (2005) 8:31:29
5 7 Ulmer RC Donau Crew 2 Carla Straßburger (2005) 8:33:30
6 8 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 2 Theresa Berger (2005) 8:42:79
Zum Anfang Home

375 - 14:05 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 5 Veslaški klub Bled Crew 1 Jana Dremelj (2004) 8:05:88
2 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Michelle Frauendorf (2005) 8:11:18
3 4 Lodní Sporty Brno Veronika Burešová (2005) 8:13:95
4 1 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Valentina Krug (2005) 8:23:03
5 6 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Selina Bugelnig (2005) 8:23:42
6 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 1 Linda Weitmann (2005) 8:24:96
Zum Anfang Home

Event: 46; Junioren-A-DoppelviererJMA4X2000m

377 - 14:15 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Liam Stuart Edmonson (2005), Leo Hedl (2005), Arne Završnik (2005), Miha Lobnik (2005) 6:16:43
2 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Marlon Kasterka (2007), Moritz Schöppl (2005), Justus Gschaider (2005), Paul Streibl (2005) 6:19:33
3 5 Ruderverein WIKING LINZ Noah Wittendorfer (2004), Jakob Krause (2005), Jakob Marchewa (2004), Paul Schinnerl (2007) 6:24:49
4 3 Bohemians Prague Adam Princ (2004), Adam Boldiš (2005), Hynek Lambl (2004), Matyas Rychnovsky (2004) 6:24:79
5 1 Ruderverein ALBATROS Philip Schmaranz (2004), Leo Oswald (2004), Peter Litzllachner (2005), Uli Oswald (2004) 6:25:55
6 6 Composite RGM/RVNBG Jacob Michalski (2004) (RGM), Filippo Wolfelsperger (2005) (RGM), Erik Stobbelaar (2005) (RGM), Henri Bauer * 6:38:91
Zum Anfang Home

Event: 48; Frauen-EinerW1X2000m

378 - 14:20 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Brina Poropat (2003) 8:23:13
2 8 Canottieri Trieste A.S.D. Lisanna Bartolovich (1992) 8:25:20
3 7 Ruderclub Wittenberg Stefanie Rabe (1993) 8:51:25
----------
Linzer Ruderverein ISTER Birgit Pühringer (1989) Abgemeldet
Zum Anfang Home

379 - 14:25 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Wassersportverein OTTENSHEIM Laura Swoboda (2003) 8:20:78
2 5 Veslársky klub Slávia STU Bratislava Anastasia Iakovlev (2003) 8:22:44
3 1 Veslaški klub Bled Ela Bajec (2003) 8:24:32
4 2 Ruderclub WELS Sophie Damberger (2002) 8:28:31
----------
Salzburger Ruderklub MÖVE Tabea Minichmayr (1999) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 50; Junioren-A-AchterJMA8+1500m

380 - 14:35 Finale
NOT OFFICIAL
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 1 Veslacki klub Jadran Zadar Ivan Mustac*, Luka Kraljic (2007), Bartol Cukovic (2007), Duje Kanjer (2006), Roko Skocic (2006), Mateo Matešic (2007), Rafael Brkic (2007), Petar Milos*, Matija Vujevic (2010) 4:37:63
2 2 Composite ARCW/RRV/RRK/RGM/RVNBG/MRV/RCV Leo Elias (2005) (ARCW), David Loibl (2005) (ARCW), Moritz Weighart (2005) (RRK), Emil Weighart (2005) (RRK), Felix Rieder (2006) (RGM), Jacob Stähle (2006) (RGM), Vojin Milosavljevic (2006) (RVNBG), Tim Katzbichler (2005) (RCV), Elisabeth Tröger (2005) ?? 4:42:12
Zum Anfang Home