Results, 60th International Rowing Challenge Villach, Villach - Ossiachersee, 12.09.2021



Last Update: 13.09.2021 10:21:17
Event: 1; Schüler EinerSCHM1X1000m

400 - 7:30 Finale E
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 36 Ruderclub WELS Balduin Reitzinger (2007) ::
2 33 Ruderverein WIKING LINZ Crew 3 Ben Eckschlager (2008) :7:26
3 34 Offenbacher RG Undine 1876 Crew 3 Kevin Rachow (2007) :8:75
4 32 Ruderclub am Lech Kaufering Ferdinand Fichtl (2008) :10:67
5 37 Ruderverein WIKING LINZ Crew 4 Felix Hofstadler (2007) :22:05
6 35 S.N. Pullino Crew 2 Luca Sacco (2007) :34:87
Zum Anfang Home

401 - 7:35 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 29 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 1 Lukas Mörtl (2007) 4:27:52
2 25 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Nikolaus Weihs (2008) 4:31:25
3 27 Veslaški klub Bled Jaka Dolar (2007) 4:33:12
4 28 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 2 Ole Hodea (2008) 4:41:62
5 31 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Jonas Fischbach (2008) 4:42:39
6 26 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 2 Ulrich Veronik (2007) 4:43:77
7 30 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 3 Hans Liberka (2008) 4:45:31
Zum Anfang Home

402 - 7:40 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 23 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Fabian Deak (2007) 4:14:78
2 24 Ulmer RC Donau Crew 2 David Pfarr (2007) 4:15:99
3 21 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Moritz Beran (2007) 4:18:05
4 20 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Niklas Liegler (2007) 4:24:29
5 18 S.N. Pullino Crew 1 Cristian Serafino (2008) 4:27:21
6 19 Ruderverein Hellas Offenbach Wilhelm Kaidel (2007) 4:35:73
7 22 Ulmer RC Donau Crew 1 Valentin Schnarrenberger (2008) 4:38:93
----------
Linzer Ruderverein ISTER Tristan Barnard (2007) DSQ
Zum Anfang Home

403 - 7:45 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 14 Veslaski klub Piran Crew 2 Žan Razboršek (2007) 4:07:80
2 11 Veslaški klub ARGO Izola Ian Bencic Lukac (2008) 4:11:39
3 13 Ulmer RC Donau Crew 4 Jakob Krauter (2007) 4:12:77
4 9 Ulmer RC Donau Crew 3 Jan Hurbey (2007) 4:18:00
5 15 Zschornewitzer Ruderclub Jan Kohlbach (2008) 4:20:01
6 10 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Dominik Schlager (2007) 4:25:83
7 12 Veslaski klub Piran Crew 1 Svit Dejak (2007) 4:28:77
8 16 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Paul Oberbauer (2008) 4:33:29
Zum Anfang Home

404 - 7:50 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Paul Schinnerl (2007) 3:52:66
2 5 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Christoph Spath-Glantschnig (2007) 3:54:87
3 3 Offenbacher RG Undine 1876 Crew 1 Julius Klein (2007) 3:58:15
4 6 Offenbacher RG Undine 1876 Crew 2 Rufus Henning (2007) 4:00:03
5 7 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 1 Birk Lübbert (2007) 4:02:04
6 1 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Max Cagal (2007) 4:09:42
7 2 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Anton Franz Pfurtscheller (2007) 4:12:03
8 8 Salzburger Ruderklub MÖVE Nikolas Roidmayer (2008) 4:13:73
Zum Anfang Home

Event: 2; Schülerinnen DoppelzweierSCHW2X1000m

405 - 7:55 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 18 Stuttgart-Cannstatter Ruderclub von 1910 e.V. Johanna Gathmann (2007), Johanna Warning (2007) 4:31:95
2 19 Wiener Ruderklub Donau Crew 3 Madleine Riederer (2008), Anastasia Österreicher (2008) 4:37:76
3 17 Ulmer RC Donau Crew 3 Luise Kriegl (2007), Lilly Häußler (2008) 4:40:04
Zum Anfang Home

406 - 8:00 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 12 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Isabella Baumann (2007), Eva Pühringer (2008) 4:24:20
2 11 Ruderverein Villach von 1881 Mia Grillenhofer (2007), Tabea Bugelnig (2008) 4:25:80
3 14 S.N. Pullino Conny Abrami (2008), Fabiola Buzzi (2007) 4:32:43
4 10 Ulmer RC Donau Crew 2 Clara Wilhelm (2007), Tirza Wilhelm (2007) 4:35:33
5 15 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Viola Sigmund (2007), Sophie Milton (2008) 4:35:86
6 9 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Marlene Kühr (2007), Carolina Kiesl (2007) 4:37:68
7 13 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Lisa Florek (2008), Elena Kinsky (2008) 4:39:06
8 16 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Annika Drews (2009), Leni Bruhn (2008) 4:58:26
Zum Anfang Home

407 - 8:05 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Maria Hauser (2007), Lilli Schöner (2007) 4:08:53
2 4 Erster Wiener Ruderclub LIA Johanna Vychytil (2007), Ines Wagner (2007) 4:15:09
3 6 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Jade Gardiner (2007), Caroline Schwendinger (2007) 4:16:63
4 1 Veslaški klub Bled Tara Kos (2008), Una Radonic (2007) 4:18:63
5 3 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Emilia Beutler (2007), Marlies Sacher (2007) 4:21:17
6 7 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Paulina Glantschnig (2007), Leonie Janauschek (2008) 4:23:57
7 5 Ulmer RC Donau Crew 1 Emilia Maier (2007), Beartiz Schillinger (2007) 4:24:24
8 8 Veslaški klub ARGO Izola Andreja Jurišic (2007), Meta Jakovac (2007) 4:29:42
Zum Anfang Home

Event: 3; Junioren-B-DoppelviererJMB4X1500m

408 - 8:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 11 Bayerischer Ruderverband e.V. Crew 1 Andreas Stolle (2005), Joseph Schuller (2005), Toni Schmid (2005), Louis Wolf (2005) 5:01:19
2 12 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Maximilian Gerstner (2006), Emil Görke (2005), Philipp Jeske (2006), Flint Wolkenstein (2006) 5:06:70
3 10 Ulmer RC Donau Crew 2 Florian Schnarrenberger (2006), Raffaele Di Vito (2006), Maximilian Maier (2005), Mikel Mardaras Peters (2006) 5:13:69
4 14 Bayerischer Ruderverband e.V. Crew 2 Joel Bartella (2006), Finn Rodler (2006), Jakob Knapp (2006), Henri Bauer (2006) 5:16:95
5 13 Mannheimer Regatta-Verein Crew 1 Felix Dörries (2005), Felix Heth (2005), Lasse Mahnke (2005), Simon Gläser (2006) 5:22:83
6 9 Mannheimer Regatta-Verein Crew 2 Max Gehring (2006), Oliver Ratkajec (2005), Roderich Reuss (2005), Max Stiegel (2005) 5:28:34
Zum Anfang Home

409 - 8:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 5 Erster Wiener Ruderclub LIA Peter Horauer (2006), Max Kofler (2006), Julian Wienert (2005), Aleks Svetina (2005) 4:50:61
2 6 Veslaški klub ARGO Izola Luka Maric (2005), Matia Bencic Lukac (2006), Jernej Vuk (2005), Ilan Skenderovic (2005) 4:53:57
3 4 Bayerischer Ruderverband e.V. Crew 3 Tim Katzbichler (2005), Moritz Weighart (2005), Emil Weighart (2005), Daniel Martin (2005) 4:54:12
4 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Leo Hedl (2005), Rok Krebs (2006), Miha Lobnik (2005), Liam Stuart Edmonson (2005) 4:55:19
5 7 Wassersportverein OTTENSHEIM Paul Streibl (2005), Moritz Schöppl (2005), Marlon Kasterka (2007), Justus Gschaider (2005) 4:59:54
6 8 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Göring Cosmo (2005), Baust Ben (2006), Hildemann Tobias (2006), Herzog Robin (2006) 5:01:03
7 2 Ulmer RC Donau Crew 1 Colin Gaugler (2006), Aaron Maier (2006), Jordan Böhm (2006), Paul Vasylyev (2005) 5:05:28
8 1 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Hippolyte Langlois (2006), David Ladan (2005), Dorian Ruso (2006), Timon Schulte-Umberg (2006) 5:16:80
Zum Anfang Home

Event: 4; Junioren-B-ZweierJMB21500m

410 - 8:20 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 2 Mannheimer Ruderclub von 1875 e.V. Sebastian Laurent (2005), Louis Kaiser (2005) 5:48:63
2 3 Veslaški klub Bled Crew 1 Aljaž Kunstelj (2005), Nikola Halleger (2006) 5:55:24
3 1 Veslaški klub Bled Crew 2 Gal Zorman *, Matic Stergar Avbelj (2005) 6:25:22
Zum Anfang Home

Event: 5; Juniorinnen-B-DoppelzweierJWB2X1500m

411 - 8:25 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Ulmer RC Donau Crew 2 Sarah Erhardt (2006), Shayenne Czech (2006) 6:20:13
2 18 Mannheimer Regatta-Verein Crew 2 Felice Orth (2006), Melisande Sammler (2006) 6:20:96
3 21 S.N. Pullino Celeste Crevatin (2005), Marta Cortonicchi (2006) 6:28:39
4 19 Ruderverein ALBATROS Liliana Bürger (2005), Tenzin Gi (2005) 6:38:25
5 22 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Maria Katoch (2006), Karoline Michlmayr (2006) 6:39:62
6 17 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Jessica Hogg (2006), Charlotte Hauff (2006) 7:02:08
Zum Anfang Home

412 - 8:30 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 12 Salzburger Ruderklub MÖVE Maria Penk (2005), Emma Rainer (2005) 5:56:78
2 13 Akademischer Ruderclub Würzburg Anne Dennda (2006), Lena Starke (2006) 6:00:36
3 15 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 1 Annika Weiß (2006), Charlotte Arold (2005) 6:00:89
4 14 Mannheimer Regatta-Verein Crew 1 Coralie Enders (2005), Sophie Chatterjee (2005) 6:05:12
5 9 Veslaški klub ARGO Izola Taryn Vodovnik (2006), Aja Donaval (2005) 6:08:40
6 11 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 2 Jara Hümpfner (2005), Marlene Oppold (2005) 6:10:51
7 10 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Besare Abdulai (2005), Nina Müllner (2006) 6:12:30
8 16 Ruderverein WIKING LINZ Crew 3 Alina Paroubek (2006), Marie Hamberger (2005) 6:12:97
Zum Anfang Home

413 - 8:35 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 5 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Katharina Nagler (2005), Greta Haider (2005) 5:40:64
2 7 Ulmer RC Donau Crew 1 Carla Straßburger (2005), Monika Bundschuh (2005) 5:46:13
3 6 Veslaški klub Bled Crew 2 Nika Janjusevic (2006), Blažka Sedovšek (2008) 5:48:34
4 1 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Lilly Maria Hobelsberger (2005), Alexandra Handl (2005) 5:52:95
5 2 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Emma Eckschlager (2006), Flora Populorum (2006) 5:54:64
6 3 Bayerischer Ruderverband e.V. Elisabeth-Sophie Tröger (2005), Julia Schwarzmann (2006) 5:56:23
7 4 Ruderverein Villach von 1881 Antonia Gigacher (2006), Selina Bugelnig (2005) 5:59:55
8 8 Erster Wiener Ruderclub LIA Anja Bartl (2006), Elizaveta Mazets (2006)* 6:01:09
Zum Anfang Home

Event: 6; Masters-Männer-EinerMM1X1000m

414 - 8:40 Lauf
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 7 Veslaški klub ARGO Izola, D Igor Bozeglav (1968) 3:50:91
2 6 Ruder Club Graz, D Michael Helbig (1970) 4:00:69
3 5 Donau Ruder Club Ingolstadt Crew 2, F Jan Oksche (1959) 4:03:48
4 4 Donau Ruder Club Ingolstadt Crew 1, D Ingo Berg (1967) 4:15:44
5 3 Ruderverein Hellas Offenbach, C Andreas Kaidel (1973) 4:17:04
6 1 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V., C Stephan Möller (1978) 4:17:42
7 2 Linzer Ruderverein ISTER, B Martin Kühr (1979) 4:19:50
8 8 Ruder Club Isar 2020 e.V., E Frank Darscheid (1966) 4:31:15
Zum Anfang Home

Event: 7; Masters-Frauen EinerMW1X1000m

415 - 8:45 Lauf
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderclub Wittenberg, A Stefanie Rabe (1993) 4:24:48
2 1 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V., B Anne Holtfreter-Möller (1982) 4:38:21
----------
Ruder Club Graz, D Manuela Helbig (1970) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 9; LGW-Junioren-A-EinerLJMA1X2000m

417 - 8:55 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 2 Phil Weckenmann (2005) 7:47:32
2 7 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Elias Hautsch (2004) 7:51:56
3 10 Salzburger Ruderklub MÖVE Noah Roidmayer (2005) 7:53:68
4 9 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Crew 2 Moritz Nultsch (2004) 8:17:50
Zum Anfang Home

418 - 9:00 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 1 Emil Rauscher (2004) 7:39:26
2 5 Ulmer RC Donau Crew 2 Manuel Mützel (2004) 7:44:68
3 6 Ruderverein Villach von 1881 Michal Haloda (2004) 7:46:41
4 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Philipp Reisinger (2003) 7:47:53
5 2 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Crew 1 Noah Heinzel (2004) 8:16:03
6 1 Ulmer RC Donau Crew 1 Philipp Strassner (2004) 8:22:02
Zum Anfang Home

Event: 10; Juniorinnen-A-DoppelviererJWA4X2000m

419 - 9:05 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Valentina Blechinger (2003), Laura Swoboda (2003), Hannah Keplinger (2003), Pia Seyringer (2003) 7:14:15
2 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Laura Boyer (2003), Elisa Beer (2004), Nina Bartl (2004), Isabella Loh (2004) 7:21:44
3 1 Composite MAN/ULM Anouk Eichelberger (2003) (ULM), Hanna Steinle (2004) (MAN), Melina Lindemuth (2005) (MAN), Ann-Christin Strugies (2005) (MAN) 7:29:24
Zum Anfang Home

Event: 11; Männer-B-DoppelzweierMB2X2000m

420 - 9:10 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Semen Karavcuc *, Jaka Cas (2000) 6:46:83
2 3 Linzer Ruderverein ISTER Adrian Reininger (2000), Bernhard Öllinger (2000) 6:48:36
----------
Ruderclub am Lech Kaufering Tim-Noah Tepe (1999), Piet Berden (2004) DNS
Zum Anfang Home

Event: 12; Männer-B-ZweierMB22000m

421 - 9:15 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Ruderverein WIKING LINZ Xaver Haider (2000), Vitus Haider (2002) 7:02:63
2 2 Composite IST/VIL Michal Karlovsky (2001) (VIL), Fabian Gillhofer (2001) (IST) 7:04:90
3 4 Ruderverein Villach von 1881 Luca Sauerbier (2001), Bernd Gutschi (2002) 7:06:95
4 5 Veslaski klub Ljubljanica Ažbe Magajna (2002), Miha Peric Poljanec (2004) 7:19:33
5 1 Composite MAN/EBER Nils Bergler (2001) (EBER), Jan Philipp Strugies (2001) (MAN) 7:53:14
6 6 Composite WIT/ZSCH Florian Stein (2001) (ZSCH), Jonas Enkhardt (2002) (WIT) 8:05:99
Zum Anfang Home

Event: 13; LGW-Männer-EinerLM1X2000m

422 - 9:20 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Mannheimer Regatta-Verein Samuel Weidemaier (2001) 7:43:71
2 10 Union Ruderverein PÖCHLARN Günter Fischhuber (2000) 7:48:98
3 7 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 2 Elias Mürle (2002) 7:52:76
4 8 Canottieri Trieste A.S.D. Ruben Centis (2001) 8:15:32
5 11 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Kassem Alsaadi (2001) 8:34:96
----------
Mannheimer Ruderclub von 1875 e.V. Bjarne Bickenbach (2000) Abgemeldet
Zum Anfang Home

423 - 9:25 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Akademischer Ruderclub Würzburg Crew 1 Joachim Agne (1994) 7:13:05
2 3 Ruderclub am Lech Kaufering Crew 1 Maximilian Aigner (1996) 7:35:77
3 2 Offenbacher RG Undine 1876 Leo Skoberne (2000) 7:41:03
4 1 Ruderclub am Lech Kaufering Crew 2 Alexander Aigner (1999) 7:42:01
5 5 Akademischer Ruderclub Würzburg Crew 2 Patrick Erdmann (1990) 7:43:26
6 6 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 1 Justin Haussmann (2002) 7:43:83
Zum Anfang Home

Event: 14; Junioren-A-DoppelzweierJMA2X2000m

424 - 9:35 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 17 Composite RCN/MAN Emil Rauscher (2004) (RCN), David Heines (2004) (MAN) 7:02:61
2 14 Veslaški klub Bled Zaž Hozjan (2003), Jure Hojkar (2003) 7:07:97
3 16 Composite ARCW/MRV Jakob Starke (2004) (ARCW), Jakob Rabl (2003) (MRV) 7:08:54
4 15 Ruderverein WIKING LINZ Crew 3 Maximilian Schinnerl (2003), Jakob Krause (2005) 7:21:56
5 18 Veslaski klub Piran Tomi Fabjan (2004), Marko Bizilj (2005) 7:26:38
6 13 Ulmer RC Donau Benjamin Pfarr (2004), Sebastian Frey (2004) 7:28:67
----------
Ruderverein ALBATROS Crew 2 Leo Oswald (2004), Philip Schmaranz (2004) Abgemeldet
Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Matija Albreht (2003), Jordan Arih Kranjec (2003) Abgemeldet
Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Bernd Pfurtscheller (2005), David Kaiserauer (2005) Abgemeldet
Composite ARCW/BRG Max Loibl (2003) (ARCW), Luis Lambert (2003) (BRG) DNS
Zum Anfang Home

425 - 9:40 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Uli Oswald (2004), Nikolaus Strauss (2005) 6:55:43
2 11 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Joel Henny (2004), Noah Heinzel (2004) 7:02:56
3 12 Composite STUCAN/STRG Anton Gnann (2003) (STUCAN), Loris Waidelich (2003) (STRG) 7:05:47
4 10 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Maurizio Kusej (2004), Stefan Gigacher (2004) 7:05:48
5 7 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Luca Saubolle (2003), Noah Wittendorfer (2004) 7:09:87
6 8 Salzburger Ruderklub MÖVE Jonas Farfeleder (2004), Paul Knoglinger (2003) 7:15:24
Zum Anfang Home

426 - 9:45 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 S.N. Pullino Andrea Serafino (2003), Evan Benvenuto (2004) 6:42:43
2 4 Composite LJU/ARG Jurij Korbar (2004) (LJU), Matej Markuža (2004) (ARG) 6:45:84
3 5 Schweinfurter Ruderclub "Franken" Julian-Alexander Waller (2005), Lorenz Grimm (2005) 6:48:66
4 2 Composite SEE/OTT Leon Lindorfer (2003) (OTT), Mathias Mair (2003) (SEE) 7:05:66
5 1 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Mario Minichberger (2003), Jakob Marchewa (2004) 7:08:80
6 6 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Gašper Parte (2004), Jakob Pejovic (2004) 7:12:52
Zum Anfang Home

Event: 15; Junioren-A-ZweierJMA22000m

427 - 9:50 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 1 Jan Haßdenteufel (2004), Jonas Benke (2004) 7:22:98
2 7 Mannheimer Regatta-Verein Marvin Fixmann (2004), Simon Schoolaert (2004) 7:44:98
Zum Anfang Home

428 - 9:55 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Arne Završnik (2005), Jakob Brglez (2004) 6:53:91
2 4 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 3 Tobias Gathmann (2005), Amadeus Maus (2005) 7:03:44
3 2 Erster Wiener Ruderclub LIA Teodor-Tan Nguyen-Tien (2004), Daniel Wagner (2004) 7:04:47
4 5 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 2 Levin Burkhart (2005), Bilal Hamini (2005) 7:15:34
5 1 Akademischer Ruderclub Würzburg Leo Elias (2005), David Loibl (2005) 7:20:55
Zum Anfang Home

Event: 16; LGW-Juniorinnen-A-EinerLJW1X2000m

430 - 10:05 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Ruderverein Hellas Offenbach Barbara Kaidel (2004) 8:34:39
2 4 Ulmer RC Donau Anouk Eichelberger (2003) 8:41:41
3 2 Wiener-Ruder-Club PIRAT Rita Grill (2004) 8:45:26
4 7 Mannheimer Ruderclub von 1875 e.V. Maja Krahl (2003) 8:45:27
5 1 Ruderverein Steyr 1888 Larissa Nitsche (2004) 9:15:79
----------
Offenbacher RG Undine 1876 Linda Doerner (2004) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 17; Frauen-A-DoppelzweierW2X2000m

431 - 10:10 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Kölner Ruderverein von 1877 Wiebke Gebauer (1984), Sabrina Schoeps (1984) 7:49:77
2 7 Composite MAN/RCN Maren Schuh (1992) (MAN), Neele Zahn (1998) (RCN) 8:04:82
Zum Anfang Home

432 - 10:12 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Staw Wien Lara Tiefenthaler (STA), Chiara Halama (ALE) 7:25:80
2 2 Erster Wiener Ruderclub LIA Caroline Haginger (1992), Paula Horauer (2002) 7:32:59
3 4 Ulmer RC Donau Romy Dreher (2001), Katrin Volk (1998) 7:36:25
4 1 Canottieri Trieste A.S.D. Greta Perselli (2000), Lisanna Bartolovich (1992) 7:46:88
5 5 Mannheimer Regatta-Verein Marit Neumann (2002), Verena Schuhmacher (1989) 8:03:52
Zum Anfang Home

Event: 18; Schüler-B-Einer JG>=2009SCHMB 1X500m

433 - 10:30 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 8 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Oskar Križman (2009) 2:18:51
2 7 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Nikolaus Germ (2009) 2:31:10
Zum Anfang Home

434 - 10:35 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 1 Leo Jacob (2009) 1:59:82
2 3 Veslaski klub Ljubljanica Marko Kosmac (2009) 2:09:93
3 2 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Matija Peroša (2009) 2:11:12
4 5 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 2 Wilm Möller (2009) 2:11:24
5 1 Veslaški klub Bled Tevž Pirih (2009) 2:15:45
6 6 Ruderverein Villach von 1881 Barta Sebastian (2009) 2:20:25
Zum Anfang Home

Event: 19; Schülerinnen-B-Einer JG>=2009SCHWB1X500m

435 - 10:40 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 1 S.N. Pullino Emma Furlani (2009) 2:13:76
2 3 Veslaški klub Bled Anamarija Mohoric (2009) 2:24:02
----------
Ruderverein WIKING LINZ Carolin Krause (2009) DNF
Zum Anfang Home

Event: 20; Masters-Männer-DoppelzweierMM2X1000m

436 - 10:45 Lauf 1 SO
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Composite RCG/PIR, B Michael Helbig (1970) (RCG), Mattia Peterle (1989) (PIR) 3:35:15
2 3 Münchener Ruderclub von 1880 e.V., B Andreas Fischbach (1976), Sven Hartenbach (1985) 3:37:31
3 1 Veslaski klub Piran, B Tilen Vodlan (1986), Tomi Davidovic (1983) 3:41:97
Zum Anfang Home

437 - 10:47 Lauf 2 SO
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 5 Donau Ruder Club Ingolstadt, E Ingo Berg (1967), Jan Oksche (1959) 3:39:46
2 6 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V., E Manfred Stecker (1956), Kjell Lübbert (1971) 3:40:98
3 6 S.N. Pullino, E Marco Finocchiaro (1962), Alessandro Visintin (1961) 3:48:02
4 4 Circ. Canottieri Saturnia Trieste, E Pierpaolo Signorelli (1966), Leo De Pol (1965) 3:49:56
5 7 Composite ELL/STE, F Werner Winkler (1967) (ELL), Norbert Willrader (1955) (STE) 4:19:22
----------
Ruderclub am Lech Kaufering, D Jens Tepe (1965), Andre Ihde (1977) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 21; Schüler-DoppelzweierSCHM2X1000m

438 - 10:50 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 26 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Julius Sondermann (2008), Jonas Fischbach (2008) ::
2 22 Linzer Ruderverein ISTER Julian Heissinger (2007), Tristan Barnard (2007) :5:73
3 25 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 2 Tim Wilke (2008), Ole Hodea (2008) :14:44
4 24 Wiener Ruderklub Donau Crew 4 Damian Florek (2008), Maximilian Wagner (2008) :16:83
5 23 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Žiga Lovšin (2008), Niccolo Colic (2008) :20:18
Zum Anfang Home

439 - 10:55 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 19 Ruderclub am Lech Kaufering Crew 1 Jasper Haas (2007), Vincent Ihde (2007) 3:57:05
2 18 Ruderclub am Lech Kaufering Crew 2 Jonas Walter (2007), Jonas Knapp (2008) 4:01:88
3 17 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 2 Linus Wilhelm Onitsch (2007), Bernhard Zelloth (2007) 4:06:48
4 21 S.N. Pullino Costantino Torelli (2008), Matteo Millo (2008) 4:07:29
5 20 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Bian Peceli (2007), Tadej Tomic (2007) 4:16:11
Zum Anfang Home

440 - 11:00 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 13 Veslaski klub Piran Žan Razboršek (2007), Svit Dejak (2007) 3:41:25
2 12 Salzburger Ruderklub MÖVE Gabriel Tomas (2007), Nikolas Roidmayer (2008) 3:42:74
3 15 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Ian Bencic Lukac (2008), Tomaž Turk (2008) 3:50:26
4 14 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Daniel Horak (2007), Kevin Zalewski (2007) 3:52:45
5 16 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Crew 1 Eicke Pleß (2009), Hugo Jacob (2009) 4:00:38
6 10 Wiener Ruderklub Donau Crew 3 Colin Bauer (2008), Niklas Haiden (2007) 4:03:47
7 11 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 1 Jonathan Klaritsch (2008), Martin Mörtl (2008) 4:06:52
8 9 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Felix Hofstadler (2007), Ben Eckschlager (2008) 4:09:83
Zum Anfang Home

441 - 11:05 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 5 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Paul Schinnerl (2007), Dominik Schlager (2007) 3:29:14
2 6 Ruderverein Villach von 1881 Anton Franz Pfurtscheller (2007), Christoph Spath-Glantschnig (2007) 3:33:55
3 7 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Andreas Bertagnoli (2008), Moritz Zenhäusern (2008) 3:35:94
4 4 Offenbacher RG Undine 1876 Julius Klein (2007), Rufus Henning (2007) 3:36:43
5 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Niklas Liegler (2007), Moritz Beran (2007) 3:40:79
6 2 Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Luka Valic (2007), Matija Valant Karat (2007) 3:41:94
7 8 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Bittner Hannes (2007), Haak Max (2007) 3:42:58
8 1 Ulmer RC Donau Tom Fuchs (2007), Jakob Krauter (2007) 3:44:14
Zum Anfang Home

Event: 22; Schülerinnen-Doppelvierer o. Stf.SCHW4X1000m

442 - 11:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 9 Veslaški klub Bled Tia Erman (2008), Lara Mulej (2007), Tara Kos (2008), Una Radonic (2007) 3:49:41
2 8 Erster Wiener Ruderclub LIA Anna-Theresa Hoensbroech (2007), Leonie Pudgar (2007), Johanna Vychytil (2007), Ines Wagner (2007) 3:50:10
3 7 Ulmer RC Donau Tirza Wilhelm (2007), Clara Wilhelm (2007), Luise Kriegl (2007), Lilly Häußler (2008) 4:05:68
4 10 Mannheimer Regatta-Verein Mathilda Dieball (2008), Emilia Fixmann (2008), Theresa Kunz (2009), Johanna Müller (2009) 4:27:31
Zum Anfang Home

443 - 11:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Eisman Nadja (2007), Keller Anna (2007), Schellhase Megan ( 2007), Stiewe Miriam (2007) 3:35:01
2 4 S.N. Pullino Sofia Castiglione (2008), Vittoria Piller (2008), Tea Fortunat (2007), Alice Ozbolt (2007) 3:38:39
3 5 Ruderverein WIKING LINZ Maria Hauser (2007), Lilli Schöner (2007), Isabella Baumann (2007), Eva Pühringer (2008) 3:39:93
4 6 Wiener Ruderklub Donau Lisa Florek (2008), Elena Kinsky (2008), Emilia Beutler (2007), Marlies Sacher (2007) 3:49:03
5 2 Zschornewitzer RC Lena Rietzschel (2007), Beatrix Siewert (2007), Sydney Niemann (2007), Lena Scherfel (2007) 3:49:75
6 1 Linzer Ruderverein ISTER Viola Sigmund (2007), Marlene Kühr *, Carolina Kiesl (2007), Jennifer Theuretzbacher (2007) 3:52:87
Zum Anfang Home

Event: 23; Junioren-B-EinerJMB1X1500m

444 - 11:20 Finale F
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 43 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Nikolaus Weihs (2008) 6:14:34
2 44 Veslaški klub Bled Crew 3 Matevž Križaj (2006) 6:17:55
3 42 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Crew 2 Lukas Scheuren (2006) 6:18:83
4 45 Veslaški klub ARGO Izola Tilen Petric (2006) 6:24:13
5 41 Veslaski klub Ljubljanica Crew 3 Andraz Tomazevic (2005) 6:26:21
6 46 Ulmer RC Donau Crew 4 Matteo Przybilla (2006) 6:44:47
Zum Anfang Home

445 - 11:25 Finale E
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 40 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Joe Koch-Daubrawa (2006) 5:58:45
2 35 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 2 Paul Streibl (2005) 5:59:83
3 36 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Elia Svatek (2005) 6:00:59
4 38 Linzer Ruderverein ISTER Crew 3 Leo Labak (2006) 6:05:89
5 33 Ruderverein SEEWALCHEN Paul Schlichtner (2005) 6:12:05
6 37 Ruder Club Graz Crew 3 Mathis Sindicic (2006) 6:12:37
7 34 Veslaski klub Piran Marko Bizilj (2005) 6:13:74
8 39 Veslaški klub Bled Crew 2 Paskal Azman (2006) 6:15:42
Zum Anfang Home

446 - 11:30 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 27 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 1 Nicolas Zwanziger (2005) 5:46:91
2 30 Ruderverein ALBATROS Crew 2 Peter Litzllachner (2005) 5:51:27
3 26 Salzburger Ruderklub MÖVE Crew 2 Kilian Seitlinger (2005) 5:54:23
4 29 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Maximilian Krailler (2005) 5:55:02
5 28 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Crew 1 Louis Keil (2005) 5:58:18
6 31 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Crew 2 Hippolyte Langlois (2006) 6:00:31
7 32 Mannheimer Regatta-Verein Simon Gläser (2006) 6:05:49
----------
Ruderclub am Lech Kaufering Jakob Knapp (2006) DNS
Zum Anfang Home

447 - 11:35 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Ulmer RC Donau Crew 1 Jordan Böhm (2006) 5:43:44
2 17 Ruderclub Wittenberg Quinn Lindemann (2006) 5:43:71
3 19 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor David Fesel (2006) 5:47:27
4 21 Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Ziga Perse (2005) 5:48:89
5 22 Ruder Club Graz Crew 1 Jan Dzunza (2005) 5:50:06
6 23 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Urs Strohmann (2005) 5:51:39
7 24 Ruder Club Graz Crew 2 José Röpke (2005) 5:52:76
8 18 VST Völkermarkt Julian Burtscher (2006) 6:03:49
Zum Anfang Home

448 - 11:40 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 9 Salzburger Ruderklub MÖVE Crew 1 Noah Roidmayer (2005) 5:36:57
2 10 Ruderverein Villach von 1881 David Kaiserauer (2005) 5:38:54
3 13 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Leo Reischl (2005) 5:43:14
4 12 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Adam Cech (2006) 5:45:04
5 16 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 2 Cillian Zwanziger (2005) 5:49:08
6 15 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Peter Horauer (2006) 5:49:60
7 14 Ulmer RC Donau Crew 2 Aaron Maier (2006) 5:52:68
8 11 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 1 Marlon Kasterka (2007) 6:05:56
Zum Anfang Home

449 - 11:45 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Nikolaus Strauss (2005) 5:22:16
2 5 Offenbacher RG Undine 1876 Crew 2 Linus Klein (2005) 5:25:87
3 3 Ruderclub WELS Lorenz Xaver Reitzinger (2005) 5:29:86
4 7 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Crew 1 Timon Schulte-Umberg (2006) 5:34:91
5 1 Schweinfurter Ruderclub "Franken" Paul Philipp (2005) 5:35:90
6 2 Offenbacher RG Undine 1876 Crew 1 David Klingenberg (2005) 5:38:17
7 6 Ulmer RC Donau Crew 3 Paul Vasylyev (2005) 5:49:54
8 8 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Jonas Campbell (2006) 5:58:46
Zum Anfang Home

Event: 24; Juniorinnen-B-DoppelviererJWB4X1500m

450 - 11:50 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 8 Bayerischer Ruderverband e.V. Elisabeth-Sophie Tröger (2005), Julia Schwarzmann (2006), Anne Dennda (2006), Lena Starke (2006) 5:21:98
2 9 Kärntner Ruderverband Valentina Krug, Antonia Gigacher, Helene Knopper, Magdalena Zelloth 5:29:81
3 7 Mannheimer Regatta-Verein Charlotte Kunz (2005), Sibylle Schoolaert (2006), Felice Orth (2006), Melisande Sammler (2006) 5:43:12
4 10 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Jessica Hogg (2006), Anastasia Boltz (2006), Charlotte Hauff (2006), Franziska Stögerer (2007) 5:53:90
Zum Anfang Home

451 - 11:55 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Ruderverein WIKING LINZ Greta Haider (2005), Katharina Nagler (2005), Emma Eckschlager (2006), Flora Populorum (2006) 5:06:73
2 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Hellmund Hannah (2006), Gossing Lene (2006), Hoffmann Xenia (2006), Glaubke Charlotte (2006) 5:15:45
3 6 Ulmer RC Donau Shayenne Czech (2006), Carla Straßburger (2005), Anna Fischbach (2005), Monika Bundschuh (2005) 5:17:50
4 5 Wassersportverein OTTENSHEIM Carmen Ginterseder (2005), Sophia Bötscher (2006), Linda Weitmann (2005), Theresa Berger (2005) 5:18:94
5 2 Linzer Ruderverein ISTER Besare Abdulai (2005), Paula-Maria Bauer (2005), Lilly Maria Hobelsberger (2005), Alexandra Handl (2005) 5:19:37
6 1 Erster Wiener Ruderclub LIA Julia Vajda (2006), Elizaveta Mazets (2006), Anja Bartl (2006), Livia Hinterleitner (2005) 5:29:21
Zum Anfang Home

Event: 26; Männer-B-EinerMB1X2000m

452 - 12:00 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 15 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Alessio Chilà (2001) 7:56:63
2 14 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 1 Ruben Centis (2001) 8:11:43
3 13 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Tobias Stütz (2001) 8:26:07
Zum Anfang Home

453 - 12:05 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 10 Wiener Ruderklub Donau Paul Türke (2002) 7:27:82
2 9 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Gregor Schrefel (2002) 7:44:68
3 8 Offenbacher RG Undine 1876 Makar Kulyaba (2002) 7:50:22
4 12 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Elias Auernig (2001) 7:51:95
5 11 Veslaški klub Bled Crew 2 Timotej Vujkovic (2002) 7:57:63
6 7 Akademischer Ruderclub Würzburg Elias Schweickhardt (2000) 8:04:86
Zum Anfang Home

454 - 12:10 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Jaka Cas (2000) 7:12:48
2 2 Ruderverein WIKING LINZ Paul Hauser (2002) 7:19:39
3 5 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Michal Karlovsky (2001) 7:23:44
4 3 Veslaški klub Bled Crew 1 Semen Krawchuk (2002) 7:28:43
5 1 Wassersportverein OTTENSHEIM David Suckert (2002) 7:36:26
----------
Wiener-Ruder-Club PIRAT Maximilian Hornacek (2000) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 27; Männer-DoppelzweierM2X2000m

455 - 12:15 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Composite DEM/LJU Jaka Malešic (1998) (LJU), Nik Krebs (1998) (DEM) 6:43:62
2 1 Linzer Ruderverein ISTER Adrian Reininger (2000), Bernhard Öllinger (2000) 6:46:73
3 4 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Sven Liebrich (2002), Christian Heszler (1998) 6:48:55
----------
Akademischer Ruderclub Würzburg Fabio Kress (1999), Joachim Agne (1994) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 28; Männer-ZweierM22000m

456 - 12:20 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Lorenz Lindorfer (1999), Jakob Stadler (1998) 6:44:66
2 1 Ruderclub am Lech Kaufering Maximilian Aigner (1996), Alexander Aigner (1999) 7:22:55
Zum Anfang Home

Event: 29; Frauen-DoppelviererW4X2000m

457 - 12:25 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ulmer RC Donau Julia Fangerau (2002), Romy Dreher (2001), Harriet Wappler-Niemeyer (2002), Katrin Volk (1998) 6:57:21
2 1 Composite MAN/RCN Maren Schuh (1992) (MAN), Neele Zahn (1998) (RCN), Marit Neumann (2002) (MAN), Verena Schuhmacher (1989) (MAN) 7:19:04
Zum Anfang Home

Event: 30; Juniorinnen-A-DoppelzweierJWA2X2000m

458 - 12:30 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Barbara Veronik (2004), Anna Will (2004) ::
2 3 S.N. Pullino Greta Tranchitella (2004), Sophia Tranchitella (2004) :8:33
3 1 Wiener Ruderklub Donau Marie Riederer (2006), Marlene Pawlinetz (2003) :50:67
Zum Anfang Home

459 - 12:35 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Veslaški klub Bled Jana Dremelj (2004), Ruby Cop (2003) 7:14:81
2 2 Composite OTT/PÖC Emma Gutsjahr (2004) (PÖC), Laura Swoboda (2003) (OTT) 7:25:38
3 5 Ruderclub WELS Emma Damberger (2004), Lisa Zehetmair (2003) 7:45:42
4 1 Erster Wiener Ruderclub LIA Elisa Beer (2004), Laura Boyer (2003) 7:50:41
5 4 Wassersportverein OTTENSHEIM Valentina Blechinger (2003), Pia Seyringer (2003) 7:52:78
6 6 Akademischer Ruderclub Würzburg Annabell Eitelwein (2004), Mathilda Schütze (2003) 7:58:85
Zum Anfang Home

Event: 32; Frauen-LGW-EinerLW1X2000m

460 - 12:40 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Canottieri Trieste A.S.D. Lisanna Bartolovich (1992) 8:19:30
2 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Paula Horauer (2002) 8:34:39
----------
Akademischer Ruderclub Würzburg Lea Kleinertz (2002) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 33; Junioren-A-EinerJMA1X2000m

461 - 12:45 Finale D
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 20 Linzer Ruderverein ISTER Gabriel Priller (2004) 7:37:89
2 19 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1 Tilman Tiete (2004) 7:49:64
3 16 Mannheimer Regatta-Verein David Heines (2004) 7:57:85
4 17 Ruderclub am Lech Kaufering Piet Berden (2004) 8:02:41
5 21 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2 Jakob Donaubauer (2003) 8:05:73
6 18 Salzburger Ruderklub MÖVE Crew 2 Jonas Farfeleder (2004) 8:13:26
Zum Anfang Home

462 - 12:50 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 14 Salzburger Ruderklub MÖVE Crew 1 Paul Knoglinger (2003) 7:40:57
2 13 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Vitan Lesjak (2004) 7:44:87
----------
Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Joel Henny (2004) Abgemeldet
Zum Anfang Home

463 - 12:55 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Matije Markuza (2004) 7:28:42
2 10 Veslaški klub Bled Crew 2 Jure Hojkar (2003) 7:36:52
3 11 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Jordan Arih Kranjec (2003) 7:38:62
4 7 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Ziga Remec (2004) 7:40:20
5 12 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Luca Saubolle (2003) 7:41:04
6 8 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Niko Safran (2004) 7:43:57
Zum Anfang Home

464 - 13:00 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 5 Veslaški klub Bled Crew 1 Gabriel Potocnik (2004) 7:14:70
2 4 Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Jurij Korbar (2004) 7:21:88
3 2 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Luca Hochleutner (2004) 7:28:62
4 6 Veslaški klub Bled Crew 3 Zaž Hozjan (2003) 7:32:66
5 1 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Mario Minichberger (2003) 7:40:95
----------
Offenbacher RG Undine 1876 Héctor Pio-Rendón Gutmann (2004) DNF
Zum Anfang Home

Event: 34; Junioren-A-ViererJMA42000m

465 - 13:05 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Tobias Gathmann (2005), Levin Burkhart (2005), Bilal Hamini (2005), Amadeus Maus (2005) 6:30:01
2 1 Ruderverein ALBATROS Paul Mikosch (2004), Philip Schmaranz (2004), Leo Oswald (2004), Luca Darnhofer-Demar (2004) 6:40:09
Zum Anfang Home

Event: 35; Schüler-Doppelvierer o. Stm.SCHM4X1000m

466 - 13:25 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 8 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 1 Bernhard Zelloth (2007), Lukas Mörtl (2007), Linus Wilhelm Onitsch (2007), Ulrich Veronik (2007) 3:30:58
2 9 Wiener-Ruder-Club PIRAT Max Cagal (2007), Paul Oberbauer (2008), Wiro Grill (2009), Lennard Gunzer (2009) 3:33:06
3 7 S.N. Pullino Gabriel Crevatin (2007), Antonio Deluchi (2007), Luca Crevatin (2007), Nicolò Zago (2007) 3:40:99
4 11 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 2 Tobias Kopeinig (2007), Philipp Prosen (2007), Martin Mörtl (2008), Jonathan Klaritsch (2008) 3:42:51
5 10 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Damian Florek (2008), Maximilian Wagner (2008), Colin Bauer (2008), Niklas Haiden (2007) 3:43:22
6 12 Veslaški klub ARGO Izola Tomi Gregorovic (2008), Tomaž Turk (2008), Žiga Lovšin (2008), Niccolo Colic (2008) 3:47:21
Zum Anfang Home

467 - 13:30 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Mengebier Eric (2007), Kunst Vincent (2007), Aderholf Alex (2007), Zeitz Jonathan (2007) 3:11:62
2 4 Zschornewitzer Ruderclub Miguel Kilchenmann (2007), Johannes Wolter (2007), Jörg Thieme (2007), Felix Zeymer (2007) 3:16:10
3 2 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Andreas Bertagnoli (2008), Kevin Zalewski (2007), Daniel Horak (2007), Moritz Zenhäusern (2008) 3:20:47
4 5 Ulmer RC Donau Jan Hurbey (2007), Valentin Schnarrenberger (2008), David Pfarr (2007), Tom Fuchs (2007) 3:26:58
5 6 Ruderclub am Lech Kaufering Jonas Walter (2007), Jonas Knapp (2008), Jasper Haas (2007), Vincent Ihde (2007) 3:31:32
6 1 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Hugo Jacob (2009), Hans Liberka (2008), Leo Jacob (2009), Birk Lübbert (2007) 3:33:00
Zum Anfang Home

Event: 36; Schülerinnen-EinerSCHW1X1000m

468 - 13:35 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 24 Veslaški klub Bled Crew 2 Pia Erman (2008) 4:39:54
2 23 S.N. Pullino Margherita Abrami (2007) 4:40:10
3 22 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Marlene Kühr (2007) 4:42:97
4 25 Stuttgart-Cannstatter Ruderclub von 1910 e.V. Crew 2 Johanna Warning (2007) 4:49:19
Zum Anfang Home

469 - 13:40 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 19 Ruderverein SEEWALCHEN Hannah Prehofer (2008) 4:25:46
2 20 Bamberger RG Svea Hofmann 4:29:55
3 21 Stuttgart-Cannstatter Ruderclub von 1910 e.V. Crew 1 Johanna Gathmann (2007) 4:31:86
4 18 Ruderverein ALBATROS Marlene Mikosch (2008) 4:35:51
5 17 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Andreja Jurišic (2007) 4:36:53
Zum Anfang Home

470 - 13:45 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 12 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Franziska Stögerer (2007) 4:04:64
2 10 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 1 Paulina Glantschnig (2007) 4:16:53
3 13 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Crew 1 Jade Gardiner (2007) 4:16:90
4 11 Ulmer RC Donau Crew 2 Emilia Maier (2007) 4:21:29
5 14 Ruderclub am Lech Kaufering Charlotte Dienst (2007) 4:23:11
6 15 Ruderverein Villach von 1881 Tabea Bugelnig (2008) 4:24:39
7 16 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 2 Leonie Janauschek (2008) 4:30:13
8 9 Veslaški klub Bled Crew 3 Tia Erman (2008) 4:31:27
Zum Anfang Home

471 - 13:50 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 5 Veslaški klub Bled Crew 1 Blažka Sedovšek (2008) 3:59:88
2 4 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/Nelson Herzig Luisa (2007) 4:01:75
3 7 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Ema Kšela (2008) 4:02:12
4 2 Ulmer RC Donau Crew 1 Beartiz Schillinger (2007) 4:07:79
5 3 Veslaski klub Piran Maja Zagradnik (2007) 4:08:73
6 8 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Meta Jakovac (2007) 4:10:74
7 1 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Jennifer Theuretzbacher (2007) 4:16:36
----------
ASKÖ Ruderverein Donau Linz Crew 2 Caroline Schwendinger (2007) DNS
Zum Anfang Home

Event: 37; Juniorinnen-B-EinerJWB1X1500m

472 - 13:55 Finale E
NOT OFFICIAL
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 30 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Katharina Sondermann (2006) 6:36:56
2 31 Ulmer RC Donau Crew 1 Sarah Erhardt (2006) 6:45:79
3 32 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Anastasia Boltz (2006) 6:48:35
4 29 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Julia Vajda (2006) 6:49:02
5 28 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 1 Maria Katoch (2006) 7:15:68
Zum Anfang Home

473 - 14:00 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 26 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Aja Donaval (2005) 6:31:64
2 25 Mannheimer Regatta-Verein Crew 2 Sibylle Schoolaert (2006) 6:48:76
3 27 Wiener Ruderklub Donau Marie Riederer (2006) 7:04:02
Zum Anfang Home

474 - 14:05 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 3 Annika Weiß (2006) 6:24:51
2 23 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 2 Marlene Oppold (2005) 6:26:39
3 22 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Paula-Maria Bauer (2005) 6:28:14
4 18 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Emma Feichtner (2006) 6:30:34
5 17 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 2 Sophia Bötscher (2006) 6:31:51
6 21 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 1 Jara Hümpfner (2005) 6:34:12
7 24 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Taryn Vodovnik (2006) 6:35:05
8 19 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Crew 2 Karoline Michlmayr (2006) 6:52:22
Zum Anfang Home

475 - 14:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 12 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Valentina Krug (2005) 6:15:17
2 13 Veslaški klub Bled Crew 3 Nika Janjusevic (2006) 6:25:81
3 11 Mannheimer Regatta-Verein Crew 1 Sophie Chatterjee (2005) 6:30:29
4 10 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Crew 4 Charlotte Arold (2005) 6:32:91
5 9 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Nina Müllner (2006) 6:41:30
6 14 Ruderverein WIKING LINZ Alina Paroubek (2006) 6:41:78
7 16 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 5 Marie Dumfart (2006) 6:56:89
----------
Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 3 Carmen Ginterseder (2005) Abgemeldet
Zum Anfang Home

476 - 14:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Lara Cas (2006) 5:54:51
2 5 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Selina Bugelnig (2005) 5:59:02
3 2 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Magdalena Zelloth (2005) 6:07:67
4 1 Ulmer RC Donau Crew 2 Anna Fischbach (2005) 6:09:79
5 7 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 4 Theresa Berger (2005) 6:12:31
6 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Elizaveta Mazets (2006) 6:15:22
7 6 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 1 Linda Weitmann (2005) 6:20:11
8 8 Ruderverein SEEWALCHEN Emma Ryba (2006) 6:28:28
Zum Anfang Home

Event: 38; Junioren-B-Vierer o. Stm.JMB4-1500m

477 - 14:20 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Noe Plotitza (2005), Max Kofler (2006), Julian Wienert (2005), Aleks Svetina (2005) 4:43:06
2 4 Bayerischer Ruderverband e.V. Crew 1 Tim Katzbichler (2005), Moritz Weighart (2005), Emil Weighart (2005), Daniel Martin (2005) 4:52:36
3 2 Veslaški klub Bled Matic Stergar Avbelj (2005), Gal Zorman *, Aljaž Kunstelj (2005), Nikola Halleger (2006) 4:53:71
4 5 Bayerischer Ruderverband e.V. Crew 2 Andreas Stolle (2005), Joseph Schuller (2005), Toni Schmid (2005), Lois Wolf (2005) 5:04:71
5 1 S.N. Pullino Matteo Crevatin (2006), Nicolas Meneghetti (2006), Simone Fontanot (2006), Nicolò Parovel (2005) 5:11:22
6 6 Mannheimer Regatta-Verein Felix Dörries (2005), Felix Heth (2005), Lasse Mahnke (2005), Oliver Ratkajec (2005) 5:22:67
Zum Anfang Home

Event: 39; Juniorinnen-A-ZweierJWA22000m

478 - 14:25 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Erster Wiener Ruderclub LIA Nina Bartl (2004), Isabella Loh (2004) 7:55:64
2 3 Mannheimer Regatta-Verein Crew 1 Hanna Steinle (2004), Melina Lindemuth (2005) 7:56:96
3 1 Mannheimer Regatta-Verein Crew 2 Coralie Enders (2005), Ann-Christin Strugies (2005) 8:31:67
Zum Anfang Home

Event: 40; Männer-EinerM1X2000m

479 - 14:30 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Mannheimer Regatta-Verein Samuel Weidemaier 7:53:67
2 10 Canottieri Trieste A.S.D. Lodovico Negro (2000) 7:57:60
3 7 Akademischer Ruderclub Würzburg Elias Schweickhardt (2000) 8:22:02
4 11 Linzer Ruderverein ISTER Tobias Stütz (2001) 8:32:01
----------
Ruderclub am Lech Kaufering Maximilian Aigner (1996) DNS
Zum Anfang Home

480 - 14:35 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Rajko Hrvat ( 1986) 6:56:23
2 5 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Nik Krebs (1998) 7:09:50
3 6 Veslaški klub Bled Miha Aljancic (1997) 7:13:83
4 3 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Harald Steininger (1999) 7:21:68
5 2 Veslaski klub Ljubljanica Jaka Malešic (1998) 7:28:91
6 1 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Mitija Kocjancic (1998) 7:32:47
Zum Anfang Home

Event: 41; LGW-Männer-DoppelzweierLM2X2000m

481 - 14:40 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Composite HRK/FRGG Berkay Günes (1997) (HRK), Johannes Ursprung (1991) (FRGG) 6:35:01
2 3 Composite OTT/SEE Leon Lindorfer (2003) (OTT), Mathias Mair (2003) (SEE) 6:48:05
3 5 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Justin Haussmann, Elias Mürle 6:53:67
4 6 Composite STUCAN/STRG Anton Gnann (2003) (STUCAN), Loris Waidelich (2003) (STRG) 6:53:82
5 2 Composite ARCW/ORU Leo Skoberne (2000) (ORU), Patrick Erdmann (1990) (ARCW) 6:54:03
6 1 S.N. Pullino Alessandro Stadari (1979), Gabriele Dionis (2001) 7:06:38
Zum Anfang Home

Event: 42; Masters-Männer-DoppelviererMM4X1000m

482 - 14:50 Lauf
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 1 Composite ARG/VKP/LJU, B Sebastien Janež (1976) (LJU), Matej Straus (1983) (ARG), Tilen Vodlan (1986) (VKP), Tomi Davidovic (1983) (VKP) 3:27:10
2 2 S.N. Pullino, D Signorelli Pierpaolo *, Marco Finocchiaro (1962), Leo de Pol (1965), Alessandro Visintin (1961) 3:31:24
3 3 Composite ELL/TUL/STE, F Werner Winkler (1967) (ELL), Franz Gratsch (1961) (TUL), Siegfried Podbrany (1958) (TUL), Norbert Willrader (1955) (STE) 3:58:99
Zum Anfang Home

Event: 43; Schüler/Schülerinnen-B-Doppelzweier JG>=2009SCHXB 2X500m

483 - 14:55 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 David Rakar (2009), Rok Valencic (2009) 1:51:34
2 3 S.N. Pullino Simone Bazzarini (2009), Mauro Mosetti (2009) 1:53:81
3 5 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Teja Vuk (2009), Lucija Jerman (2009) 1:55:63
4 6 Wiener-Ruder-Club PIRAT Lennard Gunzer (2009), Wiro Grill (2009) 2:01:89
5 2 Schweriner Rudergesellschaft von 1874/75 e.V. Annika Drews (2009), Wilm Möller (2009) 2:02:73
6 7 Veslaški klub Bled Anamarija Mohoric (2009), Tevž Pirih (2009) 2:12:58
7 1 Mannheimer Regatta-Verein Leonie Lieser (2009), Johanna Müller 2:13:07
Zum Anfang Home

Event: 44; Junioren-B-DoppelzweierJMB2X1500m

484 - 15:00 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 25 Zschornewitzer RC Willi Saar (2006), Collin Müller (2005) 5:25:31
2 26 Wiener Ruderklub Donau Elia Svatek (2005), Maximilian Krailler (2005) 5:25:70
3 24 Ulmer RC Donau Crew 2 Florian Schnarrenberger (2006), Mikel Mardaras Peters (2006) 5:32:79
4 27 Ulmer RC Donau Crew 1 Luis Kurz (2005), Raffaele Di Vito (2006) 5:47:12
Zum Anfang Home

485 - 15:05 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 20 Ruderclub am Lech Kaufering Jakob Knapp (2006), Paul Philipp (2005) 5:14:74
2 23 S.N. Pullino Alessandro Ramani (2006), Elia Lobato (2006) 5:23:92
3 21 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Niko Nolimal (2006), Andraz Tomazevic (2005) 5:24:87
4 22 Ulmer RC Donau Crew 3 Maximilian Maier (2005), Colin Gaugler (2006) 5:26:73
5 17 Akademischer Ruderclub Würzburg Joel Bartella (2006), Henri Bauer (2006) 5:28:03
6 19 Ruder Club Graz José Röpke (2005), Jan Dzunza (2005) 5:28:80
7 18 Mannheimer Regatta-Verein Roderich Reuss (2005), Max Stiegel (2005) 5:46:97
Zum Anfang Home

486 - 15:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 15 Ruderclub Nürtingen 1921 e.V. Urs Strohmann (2005), Phil Weckenmann (2005) 5:04:69
2 14 Mannheimer Ruderclub von 1875 e.V. Sebastian Laurent (2005), Louis Kaiser (2005) 5:06:26
3 12 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Rok Krebs (2006), Leo Hedl (2005) 5:10:21
4 10 Veslaški klub ARGO Izola Crew 1 Matia Bencic Lukac (2006), Ilan Skenderovic (2005) 5:11:89
5 13 Linzer Ruderverein ISTER Jonas Campbell (2006), Ruben Griesfelder (2006) 5:13:19
6 16 Veslaški klub ARGO Izola Crew 2 Jernej Vuk (2005), Luka Maric (2005) 5:13:62
7 11 Wormser Ruderclub Blau-Weiß von 1883 Louis Keil (2005), Lukas Scheuren (2006) 5:38:87
8 9 Wiener Ruderklub ARGONAUTEN Dorian Ruso (2006), David Ladan (2005) 5:41:71
Zum Anfang Home

487 - 15:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Schweinfurter Ruderclub "Franken" Julian-Alexander Waller (2005), Lorenz Grimm (2005) 4:56:06
2 8 Offenbacher RG Undine 1876 David Klingenberg (2005), Linus Klein (2005) 5:04:75
3 7 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Cillian Zwanziger (2005), Nicolas Zwanziger (2005) 5:05:18
4 2 Wiener-Ruder-Club PIRAT Leo Reischl (2005), Adam Cech (2006) 5:12:87
5 5 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Miha Lobnik (2005), Liam Stuart Edmonson (2005) 5:14:48
6 6 Wassersportverein OTTENSHEIM Justus Gschaider (2005), Moritz Schöppl (2005) 5:16:11
7 3 Ruderverein ALBATROS Peter Litzllachner (2005), Felix Mikosch (2006) 5:21:42
8 1 Veslaški klub ARGO Izola Crew 3 Vasja Rakar (2006), Marcel Jagodnik (2006) 5:36:91
Zum Anfang Home

Event: 45; Juniorinnen-A-EinerJWA1X2000m

488 - 15:20 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 15 ASKÖ Ruderverein Donau Linz Kristina Schwendinger (2003) 8:47:55
2 14 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 1 Barbara Veronik (2004) 8:59:45
3 16 Canottieri Trieste A.S.D. Caterina Valle (2004) 9:02:61
4 13 Wiener Ruderklub Donau Marlene Pawlinetz (2003) 9:44:91
Zum Anfang Home

489 - 15:25 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 9 Ruderclub WELS Crew 1 Emma Damberger (2004) 8:16:46
2 10 Veslaški klub Bled Crew 2 Maria Churkina (2004) 8:23:55
3 8 Wiener-Ruder-Club PIRAT Rita Grill (2004) 8:33:08
4 12 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Crew 2 Anna Will (2004) 8:44:35
5 7 Ruderverein Steyr 1888 Larissa Nitsche (2004) 8:49:26
----------
Ruderverein Hellas Offenbach Barbara Kaidel (2004) Abgemeldet
Zum Anfang Home

490 - 15:30 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Mannheimer Ruderclub von 1875 e.V. Paula Lutz (2004) 7:57:71
2 4 Union Ruderverein PÖCHLARN Emma Gutsjahr (2004) 8:01:34
3 2 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Brina Poropat (2003) 8:02:79
4 6 Ruderclub WELS Crew 2 Lisa Zehetmair (2003) 8:08:86
5 5 Veslaški klub Bled Crew 1 Ela Bajec (2003) 8:10:40
6 1 Wassersportverein OTTENSHEIM Hannah Keplinger (2003) 8:28:52
Zum Anfang Home

Event: 46; Junioren-A-DoppelviererJMA4X2000m

491 - 15:35 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 6 Ruderverein ALBATROS Leo Oswald*, Paul Mikosch (2004), Luca Darnhofer-Demar (2004), Uli Oswald (2004) 6:26:93
2 7 Linzer Ruderverein ISTER Leo Labak (2006), Jonas Campbell (2006), Ruben Griesfelder (2006), Gabriel Priller (2004) 6:35:81
Zum Anfang Home

492 - 15:40 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Philipp Reisinger (2003), Teodor-Tan Nguyen-Tien (2004), Daniel Wagner (2004), Elias Hautsch (2004) 6:20:18
2 1 Ruderverein Villach von 1881 Maurizio Kusej (2004), Stefan Gigacher (2004), Michal Haloda *, David Kaiserauer (2005) 6:23:62
3 4 Composite ARCW/MRV Jakob Starke (2004) (ARCW), Tilman Tiete (2004) (MRV), Jakob Donaubauer (2003) (MRV), Jakob Rabl (2003) (MRV) 6:24:15
4 2 Ruderverein WIKING LINZ Maximilian Schinnerl (2003), Jakob Marchewa (2004), Jakob Krause (2005), Noah Wittendorfer (2004) 6:24:81
5 5 Ulmer RC Donau Philipp Strassner (2004), Benjamin Pfarr (2004), Sebastian Frey (2004), Manuel Mützel (2004) 6:30:13
Zum Anfang Home

Event: 48; Frauen-EinerW1X2000m

493 - 15:45 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 7 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Greta Perselli (2000) 8:38:83
2 8 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 1 Caterina Marcon (2002) 8:51:98
Zum Anfang Home

494 - 15:50 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaški klub ARGO Izola Nina Kostanjsek 7:53:80
2 5 Salzburger Ruderklub MÖVE Tabea Minichmayr (1999) 8:05:56
3 3 Korneuburger Ruderverein ALEMANNIA Chiara Halama (1998) 8:09:03
4 2 Ulmer RC Donau Harriet Wappler-Niemeyer (2002) 8:20:90
5 6 Ruderclub WELS Sophie Damberger (2002) 8:30:68
6 1 Veslaški klub Bled Ana Trstenjak (2002) 8:42:22
Zum Anfang Home

Event: 49; Männer-DoppelviererM4X2000m

495 - 15:55 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ruderverein WIKING LINZ Xaver Haider (2000), Vitus Haider (2002), Paul Hauser (2002), Konrad Hultsch (2001) 6:01:19
2 3 Composite DEM/LJU Jaka Malešic (1998) (LJU), Micha Aliancic (DEM) *, Nik Krebs (1998) (DEM), Jaka Cas (2000) (DEM) 6:06:56
3 1 S.N. Pullino Alessandro Stadari (1979), Andrea Serafino (2003), Evan Benvenuto (2004), Gabriele Dionis (2001) 6:19:54
4 5 Ruderclub am Lech Kaufering Maximilian Aigner (1996), Alexander Aigner (1999), Tim-Noah Tepe (1999), Piet Berden (2004) 6:31:55
5 4 Comb. MAN/EBER/RCN Jan Philipp Strugies (MAN), Nils Bergler (EBER), Sven Liebrich (RCN), Christian Hetzler (RCN) 6:46:95
Zum Anfang Home